JAK DŁUGO MOŻNA PRZECHOWYWAĆ JAJKA?

Dodano:
JAK DŁUGO MOŻNA PRZECHOWYWAĆ JAJKA?

Jajka to uniwersalny produkt spożywczy, który ze względu na wysoką zawartość pełnowartościowego białka, witamin oraz składników mineralnych stanowi dla wielu osób nieodłączny element jadłospisu. Co ciekawe, kurze jaja mogą być z powodzeniem przechowywane przez stosunkowo długi czas – należy tylko pamiętać o przestrzeganiu kilku prostych zasad, które przedstawiamy w niniejszym wpisie.

Gdzie należy przechowywać jajka?

Większość producentów jaj umieszcza na opakowaniach informację o konieczności przechowywania ich produktów w warunkach chłodniczych. Obniżona temperatura jest niezbędna, ponieważ ogranicza rozmnażanie się drobnoustrojów, które mają negatywny wpływ na trwałość artykułów spożywczych. Właśnie dlatego najrozsądniejszym rozwiązaniem jest umieszczenie jajek w lodówce zaraz po powrocie z zakupów.

Który obszar w chłodziarce nadaje się jednak najlepiej do przechowywania jajek? W wielu urządzeniach możesz znaleźć specjalne uchwyty z otworami – takie elementy wyposażenia zazwyczaj znajdują się w górnej części drzwi. Niestety, użytkowanie lodówkowej przestrzeni nie jest szczególnie wygodne, ponieważ wymaga uprzedniego przełożenia jajek z wytłaczanek. Co więcej, produkt umieszczony w takim miejscu będzie narażony na przypadkowe stłuczenie oraz ciągłe wahania temperatury związane z otwieraniem i zamykaniem lodówki.

Świeżo zakupione jajka najbezpieczniej trzymać więc w zamkniętym opakowaniu na jednej z półek chłodziarki – optymalnym wyborem będzie środkowy poziom. Pamiętaj tylko, aby w bezpośrednim sąsiedztwie wytłaczanek nie znalazły się produkty, które są przeznaczone do bezpośredniego spożycia – np. owoce, których nie planujesz obierać czy otwarte jogurty. Dlaczego? Otóż istnieje szansa, że na skorupce znajdują się bakterie odpowiedzialne za Salmonellozę. Ostrożność pozwoli Ci uniknąć ewentualnego zakażenia.

Jak długo jajka zachowują swoją świeżość?

Jeżeli kupujesz jajka w sklepie, to na ich opakowaniu powinien znajdować się termin przydatności do spożycia, który wynosi dokładnie 28 dni od dnia złożenia. Po przekroczeniu tej daty jaja tracą część swoich wartości odżywczych, jednak wciąż nadają się do zjedzenia – oczywiście zakładając, że przechowywałeś je w odpowiednich warunkach. Jak długo jajka mogą przebywać w Twojej lodówce? Wszystko zależy od temperatury, jaka panuje wewnątrz chłodziarki, jednak zazwyczaj produkt może być pozostawiony na około miesiąc.

W tym momencie musimy zaznaczyć, że jajka wytrzymają kilka tygodni tylko wówczas, gdy ich skorupka nie została uszkodzona. Pęknięte jaja należy bezwzględnie trzymać w lodówce i spożyć w ciągu 2-3 dni. To samo dotyczy jajek, które zostały ugotowane na twardo i obrane.

Mrożenie jajek, czyli sposób na jeszcze dłuższe przechowywanie

Chociaż nie jest to zbyt popularna praktyka, jajka można z powodzeniem przechowywać w zamrażalniku. Takie rozwiązanie będzie szczególnie przydatne, jeżeli kupiłeś naprawdę spory zapas jaj (z tego sposobu powszechnie korzystają również restauracje oraz lokale gastronomiczne). Jest tylko jedno „ale” – nie można zamrażać jaj w całości, ponieważ doprowadzi to do pęknięcia skorupki oraz zepsucia struktury żółtka.

Jak powinno więc przebiegać składowanie jajek w zamrażalniku? Istnieją dwa sposoby. Pierwszym z nich jest rozbicie jaj i rozbełtanie ich zawartości – tak przygotowaną mieszankę wystarczy umieścić w szczelnie zamkniętym pojemniku i włożyć do przestrzeni chłodniczej. Drugi sposób różni się tylko tym, że należy oddzielnie schować białka i żółtka oraz dodać do każdego z opakowań szczyptę soli lub cukru (dzięki temu treść jajka nie stanie się gumowata).

Jak ocenić świeżość jajka?

Załóżmy, że straciłeś rachubę czasu i nie jesteś pewien, czy dana partia jajek dalej nadaje się do spożycia. W takim przypadku możesz wykorzystać prosty trik, który w dosłownie w kilkadziesiąt sekund powoli Ci ocenić świeżość jaj. Wystarczy, że umieścisz jajka w naczyniu z zimną wodą – jeżeli zaczną unosić się tuż pod powierzchnią, to znak, że powinieneś się ich pozbyć, ponieważ z dużym prawdopodobieństwem są już zepsute. Nie jest to oczywiście jedyna technika – niedawno na naszym blogu opisaliśmy 4 sztuczki, które pozwalają na sprawne wykrycie zepsutych jajek.

 
niedziela poniedziałek wtorek środa czwartek piątek sobota styczeń luty marzec kwiecień maj czerwiec lipiec sierpień wrzesień październik listopad grudzień