ODCHOWALNIA PISKLĄT - JAK DOBRZE PRZYGOTOWAĆ MIEJSCE DO ICH ROZWOJU?

Dodano:
ODCHOWALNIA PISKLĄT - JAK DOBRZE PRZYGOTOWAĆ MIEJSCE DO ICH ROZWOJU?

Pozyskiwanie piskląt jest konieczne do wymiany, powiększania stada i dalszego funkcjonowania każdej hodowli drobiu. Cały proces nie będzie jednak zachodził efektywnie bez wykorzystywania odpowiedniego wyposażenia. Najlepszym rozwiązaniem okaże się zakup dopasowanych do planowanej liczebności ptaków inkubatorów do wylęgu jaj, w którym zarodki będą rozwijać się w optymalnych warunkach, a także klujników, gdzie pisklaki wydostaną się na zewnątrz, rozbijając wcześniej skorupkę. Nie obejdzie się też bez specjalnych odchowalników. Przyjrzyjmy się im nieco bliżej.

Dlaczego odchowalniki są potrzebne?

Pisklęta zaraz po wykluciu się są bardzo wrażliwe na warunki zewnętrzne, ponieważ ich organizmy nie są jeszcze dobrze przystosowane do radzenia sobie z wszelkiego rodzaju stresorami. Wśród największych problemów znajdzie się utrzymanie optymalnej temperatury ciała, utrudnione z uwagi na rosnące dopiero upierzenie. Poza podatnością na wychłodzenie liczyć będzie się możliwość swobodnego pobierania pokarmu i wody, a także ochrona przed zadeptaniem przez dorosłe ptaki. Sposobem na zagwarantowanie najlepiej przystosowanych do potrzeb zwierząt warunków jest zainwestowanie w odpowiednie odchowalniki.

Co może zaoferować dobry odchowalnik?

Odchowalniki to specjalnie przystosowane do potrzeb piskląt miejsca, gdzie przenosi się je bezpośrednio z klujników. Są one zaprojektowane tak, by gwarantowały sprawną wymianę powietrza, lecz jednocześnie zapewniały optymalną temperaturę dzięki zamontowanym modułom grzewczym. W odpowiednio zaopatrzonym odchowalniku znajdują się też poidła kropelkowe oraz karmniki o konstrukcji ograniczającej marnowanie paszy i rozwój na niej mikroorganizmów chorobotwórczych. Materiał wykonania powinien sprawiać, by ich czyszczenie było możliwie łatwe i szybkie. Odchowalnie zaopatrzone powinny być w wysuwną tacę na odchody, co przyspiesza i usprawnia proces czyszczenia. Konstrukcja odchowalników Bio-Eggs zapobiega wszelkim problemom z łapkami i paznokciami piskląt dzięki specjalnym matom podłogowym. Absorbują one ciepło, aby zapewnić pisklętom dodatkowy komfort przez kluczowe pierwsze kilka tygodni. Zależnie od sytuacji hodowca może zdecydować się na odchowalnik o różnej pojemności – w największych znajduje się nawet 5 poziomów mieszczących zależnie od gatunku pomiędzy 90 a 275 sztuk drobiu. Poziomy mogą być dowolnie zmieniane, co sprawi, że odchowalnie będą dostosowane do bieżącej ilości wyklutych piskląt przy minimalnym zagospodarowaniu przestrzeni.

niedziela poniedziałek wtorek środa czwartek piątek sobota styczeń luty marzec kwiecień maj czerwiec lipiec sierpień wrzesień październik listopad grudzień