NA CO ZWRÓCIĆ UWAGĘ, POSZUKUJĄC WYLĘGARKI DO JAJ?

Dodano:
NA CO ZWRÓCIĆ UWAGĘ, POSZUKUJĄC WYLĘGARKI DO JAJ?

Hodowla ptaków wymaga ciągłego odnawiania stada i pozyskiwania kolejnych grup piskląt. Naturalne metody rozwoju okazują się dość nieefektywne, a także kłopotliwe z uwagi na trudności z zagwarantowaniem właściwych warunków do gniazdowania oraz późniejszej opieki nad potomstwem. Rozwiązaniem, które sprawdza się w takich sytuacjach znakomicie, jest zakup odpowiedniej wylęgarki do jajek, potocznie zwanej wylęgarnią lub klujnikiem. Przekonajmy się, jaką funkcję pełnią takie urządzenia i sprawdźmy, co okaże się najistotniejsze przy ich wyborze.

Do czego służy wylęgarka?

Wylęgarka - Klujnik to specjalne urządzenie, którego funkcją jest zapewnienie optymalnych warunków do rozwoju zarodków i doprowadzeniu ich do stadium, w którym możliwe będzie wyklucie się piskląt. Jest ona zaprojektowana tak, by ułożonym na odpowiednich tackach jajkom stworzyć warunki do wylęgu maksymalnie zbliżone do naturalnych, jeżeli chodzi o kluczowe czynniki – szybkość wymiany powietrza, jego wilgotność oraz temperaturę. Równie ważne okazuje się systematyczne poddawanie jaj rotacji, co pozwala na równomierne wykorzystywanie zgromadzonych substancji odżywczych i zapobiega bezpośredniemu kontaktowi żółtka z wewnętrzną ścianką skorupki i w rezultacie obumarciu zarodka.

Jakie parametry wylęgarki mają znaczenie?

Wylęgarki klujniki różnią się od siebie wieloma parametrami. Najważniejsza okaże się jednak ich pojemność, a więc zdolność umieszczenia danej liczby jaj określonego gatunku w wylęgarce klujniku. Pozostałe odmienności dotyczą poziomu zaawansowania użytych rozwiązań technicznych np. zamontowanych czujników czy sterownika, a także stopnia automatyzacji całego procesu i liczby oraz częstotliwości niezbędnych ingerencji ze strony hodowcy. Dobra wylęgarka będzie również łatwa w czyszczeniu i pielęgnacji – służyć może temu np. właściwie zaprojektowany mechanizm otwierania komory lęgowej czy użyte materiały, które będą mało podatne na zabrudzenia oraz wytrzymałe na uszkodzenia mechaniczne.

niedziela poniedziałek wtorek środa czwartek piątek sobota styczeń luty marzec kwiecień maj czerwiec lipiec sierpień wrzesień październik listopad grudzień