Jakie zadania pełnią automatyczne obracarki jaj?

Dodano:
Jakie zadania pełnią automatyczne obracarki jaj?

W naturalnych warunkach wszystkie zadania związane z wykluciem się pisklęcia są wykonywane przez jedno lub oboje z rodziców. Przy wyspecjalizowanej hodowli oraz korzystaniu z inkubatorów czynności niezbędne do prawidłowego rozwoju zarodka i doprowadzenie do wylęgu muszą być realizowane z użyciem odpowiedniego sprzętu. Jednym z kluczowych urządzeń okaże się automatyczna obracarka do jaj. Przekonajmy się, dlaczego jest tak ważna i sprawdźmy, jak działa.

Dlaczego jajo musi być obracane?

Rozwój zarodka następuje w żółtku, a wszelkie substancje odżywcze niezbędne do dzielenia się komórek i wykształcania poszczególnych organów czerpie on bezpośrednio z jaja. Na wstępnych etapach, gdy nie powstał jeszcze układ krwionośny, szczególnie ważny będzie dostęp do związków znajdujących się w białku. Ponieważ jednak są one systematycznie zużywane w części przylegającej do zarodka, istotne staje się, by mógł on systematycznie „przepływać” wewnątrz jaja. Jest to niezbędne również dlatego, że rozrzedzone białko nad zarodkiem może spowodować, że mimo utrzymujących go błon oraz chalazy, zetknie się ze skorupką i w efekcie obumrze. W celu zapewnienia właściwych warunków trzeba więc ustawiać jaja we właściwym położeniu z dopasowaną do gatunku częstotliwością. Ponieważ ręcznie byłoby to nieefektywne, stosuje się w tym celu nowoczesne automatyczne obracarki.

Jak działają obracarki?

Obracarki powodują cykliczną zmianę pozycji jaja i obrócenie go o wymagany dla danego gatunku kąt, dzięki czemu zarodek może rozwijać się prawidłowo. W inkubatorach stosuje się w tym celu różne rozwiązania techniczne. Popularne są umieszczone wahadłowo rynienki działające jak kołyska, korzysta się także z mechanizmów pochylających tace inkubatora pod odpowiednim kątem, jak również z obrotowych rolek.

niedziela poniedziałek wtorek środa czwartek piątek sobota styczeń luty marzec kwiecień maj czerwiec lipiec sierpień wrzesień październik listopad grudzień