JAKIE SĄ NAJWAŻNIEJSZE PARAMETRY PRZY PROCESIE INKUBACJI JAJ KURZYCH?

Dodano:
JAKIE SĄ NAJWAŻNIEJSZE PARAMETRY PRZY PROCESIE INKUBACJI JAJ KURZYCH?

Sztuczne wylęganie jaj kurzych, który wymaga monitorowania wielu parametrów, aby zapewnić prawidłowy rozwój i wyklucie piskląt. Oto najważniejsze parametry do uwzględnienia:

Temperatura inkubacji:
Jednym z najważniejszych parametrów jest temperatura inkubatora. Dla jaj kurzych temperatura powinna wynosić około 37,7°C. Ważne jest utrzymywanie stałej temperatury, aby uniknąć wychłodzenia lub przegrzania jaj, co może prowadzić do nieprawidłowego rozwoju zarodków.

Wilgotność wylęgu i klucia:
Wilgotność w inkubatorze jest równie istotna. Dla jaj kurzych zalecana wilgotność wynosi około 50-55% w pierwszych 18 dniach inkubacji, a następnie wzrasta ona do 65-70% w ostatnich 2-3 dniach. Prawidłowa wilgotność jest kluczowa dla rozwoju piskląt i uniknięcia problemów z osuszaniem lub nadmierną wilgocią. Inkubatory Bio-Eggs utrzymują temperaturę i wilgotność zgodną z ustawionymi parametrami dzięki opatentowanemu systemowi Humisonic TM.

Obracanie Jaj:
Jaja w przyrodzie są obracane przez kury-matki, aby zapobiec przyklejaniu się zarodków do błony płodowej. W inkubatorze konieczne jest regularne obracanie jaj, zazwyczaj co kilka godzin (najlepiej 2-3 razy dziennie, rano i wieczorem). To pomaga w równomiernym rozwoju zarodków i uniknięciu deformacji. Jeśli posługujesz się inkubatorem automatycznym to ważne jest, aby system obracarki tac wykonane były z odpowiedniego materiału chromowo-stalowego a silniki liniowe produkowane były w klasie ochrony IPX6 co da gwarancję, że będą one odporne na działanie wilgoci czy kurzu.

Wentylacja:
Inkubator musi być odpowiednio wentylowany, aby dostarczać świeże powietrze i usuwać dwutlenek węgla. Dobra wentylacja zapewnia odpowiednią wymianę gazową i utrzymuje stabilne warunki w inkubatorze. System wentylacji AirRoute TM w inkubatorach Bio-Eggs ma certyfikat IP55 który świadczy o najwyższej ochronie przed kurzem i wilgocią. System rozprowadzi i utrzyma stałą temperaturę i wilgotność w całym inkubatorze. 

Przepływ powietrza:
Upewnij się, że inkubator zapewnia równomierne rozprowadzenie ciepła i wilgotności, aby uniknąć miejscowych obszarów o nieodpowiednich warunkach. Doskonale tutaj sprawdzą się inkubatory Bio-Eggs zaopatrzone w funkcję alarmu, jeśli jakiekolwiek parametry odbiegają od normy.

Czas inkubacji:
Czas trwania inkubacji dla jaj kurzych wynosi zazwyczaj 21 dni. To ważny parametr, który należy monitorować, aby wiedzieć, kiedy można się spodziewać wyklucia piskląt.

Monitorowanie zarodka:
Możesz użyć specjalnych jajopokazywaczek lub innych narzędzi do sprawdzania rozwoju zarodków podczas inkubacji. To pozwala na wykluczenie jaj, które nie rozwinęły się prawidłowo.

Higiena:
Inkubator do jaj
i same jaja muszą być utrzymywane w czystości, aby zapobiec zakażeniom i rozwojowi chorób. Regularne mycie i dezynfekcja/ higiena inkubatora oraz dbanie o higienę rąk podczas obsługi jaj są kluczowe.

Monitorowanie pH:
Kontrolowanie pH jaj może być istotne, zwłaszcza w przypadku jaj z hodowli. Dobre zarządzanie pH może pomóc w uniknięciu problemów z rozwojem zarodków.

Kontrola mikroklimatu:
Monitorowanie ogólnego mikroklimatu w inkubatorze, jak na przykład poziomu dwutlenku węgla, może pomóc w utrzymaniu optymalnych warunków dla rozwoju zarodków.

Precyzyjna kontrola powyższych parametrów jest kluczowa dla sukcesu sztucznego wylęgania jaj kurzych i zapewnienia zdrowego rozwoju piskląt. Nieprawidłowe warunki inkubacji mogą prowadzić do zaburzeń rozwoju, deformacji lub śmierci zarodków, dlatego regularne monitorowanie i odpowiednie dostosowywanie inkubatora są niezbędne.

niedziela poniedziałek wtorek środa czwartek piątek sobota styczeń luty marzec kwiecień maj czerwiec lipiec sierpień wrzesień październik listopad grudzień