Jak dbać o czystość inkubatorów do wylęgu jaj?

Dodano:
Jak dbać o czystość inkubatorów do wylęgu jaj?

Produkcja jaj oraz utrzymywanie ptaków w celu pozyskania mięsa wymaga zachowania ciągłości następujących po sobie cyklów technologicznych. Ważnym elementem funkcjonowania wielu ferm drobiu będzie hodowla piskląt. Przy dużej skali działania jest ona prowadzona z wykorzystaniem specjalistycznego sprzętu, jakim są inkubatory oraz klujniki. Dla skutecznego przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się zakażeń i wywołanych nimi chorób nie można zapominać o ich właściwym serwisowaniu oraz zachowaniu czystości. Przekonaj się, dlaczego będzie to tak ważne i sprawdź, z jakich rozwiązań najlepiej korzystać.

Dlaczego czystość inkubatora jest istotna?

Warunki panujące w inkubatorach oraz klujnikach muszą być maksymalnie zbliżone do tych, jakie zachodzą podczas naturalnego wysiadywania jaj. Oznacza to dość wysoką temperaturę oraz znaczną wilgotność. Przy inkubacji będzie to około 37–38°C i 50–60%, a podczas wykluwania między 37 a 37,5°C przy wilgotności nawet 80%. Choć takie parametry są idealne dla piskląt, to jednocześnie sprzyjają namnażaniu się bakterii oraz rozwojowi grzybów pleśniowych, które mogą gromadzić się na skorupkach jaj umieszczanych w inkubatorze lub klujniku, a wskutek kontaktu z ich elementami zbierać się na ich powierzchniach. Jest to poważne zagrożenie mikrobiologiczne dla nowo wyklutych ptaków i może odbić się na ich późniejszej kondycji, a nawet zwiększyć ilość upadków.

Jak utrzymać czystość w inkubatorze?

Dla pozbycia się bakterii i innych drobnoustrojów chorobotwórczych wnętrze inkubatora w tym zwłaszcza tace, na których układane są jaja, muszą być starannie myte oraz okresowo dezynfekowane. W tym celu należy korzystać z preparatów biobójczych zawierających odpowiednie stężenie alkoholu lub innych płynów dopuszczonych do użytku w takich przypadkach.

niedziela poniedziałek wtorek środa czwartek piątek sobota styczeń luty marzec kwiecień maj czerwiec lipiec sierpień wrzesień październik listopad grudzień