INKUBATORY DO JAJ - KIEDY SĄ POTRZEBNE I JAKIE WYBRAĆ DO SWOJEJ HODOWLI?

Dodano:
INKUBATORY DO JAJ - KIEDY SĄ POTRZEBNE I JAKIE WYBRAĆ DO SWOJEJ HODOWLI?

Hodowla drobiu wymaga systematycznego pozyskiwania nowych ptaków. Sposobem na znacznie usprawnienie tego procesu jest wykorzystywanie urządzeń do wspomagania lęgu w postaci inkubatorów i klujników do jaj,  również nazywanych wylęgarkami lub wylęgarniami. Dają one możliwość uzyskania i utrzymania optymalnych warunków do rozwoju zarodków, za sprawą stabilnej i dopasowanej do potrzeb danego gatunku temperatury, wilgotności powietrza przy inkubacji jaj kurzych oraz jego przepływu, a ponadto cyklicznego obracania jaj, które pomaga w równomiernym wykorzystywaniu substancji odżywczych zgromadzonych w żółtku. Jednym z elementów, które okażą się niezbędne do korzystania z inkubatorów do drobiu i klujników, są separatory do jaj. Przekonajmy się, jaka jest ich rola oraz sprawdźmy, czym kierować się przy wyborze.

Co daje użycie separatora do jaj?

Separator do jaj pozwala na prawidłowe ustawienie jaj na tackach inkubatora bądź klujnika oraz zapobieganie ich niekontrolowanemu przemieszczeniu, co chroni je przed ewentualnym uszkodzeniem mechanicznym. Separator do jaj umożliwia utrzymanie równomiernej temperatury na całej powierzchni skorupki, a także sprawia, że jest ona opływana przez strumień powietrza o właściwej wilgotności – co jest kluczowe przy inkubatorach do jaj, a następnie do wylęgu drobiu. Jest też konieczny do utrzymania jaj podczas działania mechanizmu pochylającego tacki lub korytka – zależnie od używanego rozwiązania technicznego. Separatory wykonuje się z tworzywa sztucznego, co ułatwia utrzymanie ich w czystości i dezynfekcję po wylęgu, a także zmniejsza masę oraz podnosi trwałość.

Czym kierować się przy wyborze separatora do jaj?

Podstawowym parametrem separatora jest kompatybilność z danym systemem używanym do obracania jaj. Równie ważna okaże się wielkość jaj, do których można go zastosować, co jest istotne, z uwagi na znaczne rozbieżności pod tym względem między np. jajami przepiórczymi a gęsimi. Do kluczowych charakterystyk separatora trzeba także zaliczyć jego pojemność, która powinna być dostosowana do tego, na jaką liczbę jaj przeznaczony jest inkubator albo klujnik wylęgarka do jaj.

niedziela poniedziałek wtorek środa czwartek piątek sobota styczeń luty marzec kwiecień maj czerwiec lipiec sierpień wrzesień październik listopad grudzień