Inkubacja jaj przepiórczych

Dodano:
Inkubacja jaj przepiórczych

Inkubacja jaj przepiórczych to fascynujący proces, który pozwala hodowcom pozyskać młode przepiórki. W tym blogu przedstawimy Ci kroki, które są niezbędne do udanej inkubacji, a co za tym idzie, udanej hodowli przepiórek.

Wybór jaj przepiórczych

Pierwszym krokiem w procesie inkubacji jaj przepiórczych jest wybór odpowiednich jaj. Staraj się wybierać jaja o zbliżonym wieku, ponieważ to pozwoli na bardziej jednolite wyklucie piskląt. Jaja powinny być zdrowe, nieuszkodzone, pochodzić tylko od zdrowych przepiórek.

Przechowywanie jaj

Zanim rozpoczniesz inkubację, jaja przepiórcze należy przechowywać w odpowiednich warunkach. Trzymaj je w temperaturze około 14-20°C i wilgotności powietrza 60-70%. Ważne jest, aby jaja były przechowywane w pozycji horyzontalnej, podobnie jak w przyrodzie.

Wybór inkubatora

Do inkubacji jaj przepiórczych będziesz potrzebować inkubatora. Istnieją różne modele na rynku, więc wybierz taki, który spełnia Twoje potrzeby, również założenia budżetowe. Upewnij się, że inkubator ma funkcje monitorowania temperatury i wilgotności. Powinien też z łatwością poradzić sobie z odpowiednią wentylacją powietrza wewnątrz inkubatora.

Przygotowanie inkubatora

Przed rozpoczęciem inkubacji sprawdź, czy Twój inkubator działa poprawnie. Następnie ustaw odpowiednie parametry. Temperatura powinna wynosić około 37,7°C, a wilgotność 50-55% (ta wzrasta do 65-70% w ostatnich 3 dniach wylęgu). Zawsze warto sprawdzić instrukcję obsługi inkubatora, aby mieć pewność, że ustawione parametry są poprawne.

Obrót jaj

Przez pierwsze 14 dni inkubacji jaja przepiórcze należy obracać kilka razy dziennie. Obrót jaj jest istotny, ponieważ zapobiega przywieraniu zarodka do skorupki oraz równomiernie rozprowadza ciepło. Inkubatory Bio-Eggs zaopatrzone są w automatyczną obracarkę do jaj (Conturn 30), dzięki której ten proces może przebiegać prawidłowo, bez Twojej ingerencji.

Monitorowanie inkubacji

Podczas inkubacji ważne jest monitorowanie temperatury i wilgotności. Temperatura podczas 14 dni inkubacji powinna wynosić 37,7 C, natomiast podczas ostatnich 3 dni do wylęgu przepiórek powinna ona być obniżona do 37.3. Wilgotność w inkubatorze natomiast powinna wynosić odpowiednio %RH 50 – 55, a następnie %RH 65 – 70. Jeśli zauważysz, że wartości te są niewłaściwe, dostosuj je odpowiednio. Staraj się jednak unikać nagłych zmian temperatury.

Inkubatory do jaj Bio-Eggs

Wylęg

Okres inkubacji jaj przepiórczych wynosi zazwyczaj 17 dni. Gdy pisklęta zaczynają się wykluwać, pozostaw je w inkubatorze jeszcze przez kilka godzin, aby mogły wyschnąć i umocnić się. Następnie przenieś je do wygodnego i ciepłego miejsca, gdzie będą mogły spokojnie i bezpiecznie rosnąć.

Pielęgnacja piskląt

Pisklęta przepiórcze potrzebują odpowiedniej opieki. Zapewnij im dostęp do czystej wody i odpowiedniego pożywienia. Pamiętaj, że przepiórki rosną bardzo szybko, więc dbaj o ich właściwą dietę. W Bio-Eggs, możesz zaopatrzyć się w wysokiej klasy odchowalnie dla piskląt przepiórek.

Inkubacja jaj przepiórczych może być satysfakcjonującym doświadczeniem i prowadzić do uzyskania zdrowych i silnych przepiórek. Pamiętaj jednak, że wymaga to staranności i zaangażowania z Twojej strony. Przed rozpoczęciem procesu inkubacji zalecamy także zgłębienie dodatkowych źródeł informacji. Nasz doświadczony zespół z chęcią posłuży poradą i konsultacją, nasze wieloletnie doświadczenie pozwala nam dzielić się przydatnymi dla naszych Klientów informacjami. W ten sposób będziesz gotowy na wszelkie wyzwania, które mogą się pojawić podczas inkubacji Twoich jaj przepiórczych.

niedziela poniedziałek wtorek środa czwartek piątek sobota styczeń luty marzec kwiecień maj czerwiec lipiec sierpień wrzesień październik listopad grudzień