Czym charakteryzują się inkubatory z klujnikami?

Dodano:
Czym charakteryzują się inkubatory z klujnikami?

Naturalny rozród drobiu nie pozwala na uzyskiwanie tak dobrych wyników pod względem wskaźników wylęgu, jak przy korzystaniu z inkubatorów. Tradycyjne konstrukcje umożliwiają jedynie sam wylęg, a do wspomagania klucia niezbędne będą oddzielne urządzenia nazywane klujnikami. Wymaga to jednak większej inwestycji, a przy mniejszej skali hodowli może być nieopłacalne. Rozwiązaniem, które jest często stosowane w takich sytuacjach, okazuje się wykorzystywanie inkubatorów z klujnikami, które zapewniają możliwość przeprowadzenia obu koniecznych procesów. Przekonajmy się, czym różni się klujnik od komory lęgowej i zobaczmy, jakie są wobec nich wymogi.

Do czego służą inkubatory lęgowe i klujniki?

Rozwój ptaków przebiega w kolejnych stadiach od złożenia jaj po wyklucie się piskląt. Pierwszy etap rozwoju zarodka następuje w obrębie jaja i wymaga zapewnienia właściwej temperatury i poziomu wilgotności, a także dostępu powietrza. Urządzeniem, które umożliwia kontrolę nad optymalnym poziomem warunków, w jakich znajdują się jaja, jest inkubator lęgowy. Powinny się one zmienić, gdy pisklę osiągnie zdolność do samodzielnego oddychania, przestaje korzystać z omoczni i zaczyna pobierać tlen ze znajdującej się wewnątrz jaja komory powietrznej. W kolejnych krokach przebija skorupkę i wydostaje się na zewnątrz. Wymaga to przeniesienia jaj do komory klujnikowej. Przy rozrodzie naturalnym proces ten zachodzi w gnieździe. W czasie lęgu hodowlanego przez pierwsze 18 dób, jeśli chodzi o kury, jaja znajdują się w komorze lęgowej, a między 18 a 21 dobą w klujniku.

Czym różni się komora lęgowa i komora klujnikowi?

Podstawową różnicą między komorą lęgową a komorą klujnika jest zapewnienie innych warunków zewnętrznych. W klujniku jaja nie muszą być już obracane, a temperatura powinna być niższa. Zamiast w przedziale 37,6°C a 38°C musi ona wynosić od 37°C do 37,5°C. Większa powinna być natomiast wilgotność – zamiast 50–60% będzie to 76%–80% już po wykluciu. Bardziej intensywna powinna być też wentylacja. Przepływ powietrza wzrasta z 0,01 cm3 na jajo w ciągu godziny do 0,03 cm3 na jajo w ciągu godziny.

niedziela poniedziałek wtorek środa czwartek piątek sobota styczeń luty marzec kwiecień maj czerwiec lipiec sierpień wrzesień październik listopad grudzień