Pozyskiwanie mięsa drobiowego wymaga sprawnego przeprowadzenia uboju, który musi być wykonany szybko i bez narażania zwierząt na zbędne cierpienie. W zależności od skali hodowli w tym celu można korzystać z różnych rozwiązań technicznych. W przypadku produkcji na znaczną skalę cały proces jest w dużym stopniu zautomatyzowany i realizowany w obrębie jednej linii technologicznej od momentu zawieszenia drobiu na transporterze aż po odbiór gotowych tuszek lub poporcjowanego mięsa. Na nieco mniejszych fermach również korzysta się z rozmaitych urządzeń od stanowiska do uboju drobiu po skubarkę, jednak często transport międzyoperacyjny jest zorganizowany nieco inaczej. Przekonajmy się, jaką funkcję pełnią lejki ubojowe i sprawdźmy, czym się wyróżniają.
Jak wygląda proces przygotowania drobiu do uboju?
Ubój drobiu musi być przeprowadzany w sposób humanitarny i bezpieczny. Pierwszym etapem jest pozbawienie ptaków świadomości w celu wyeliminowania ich niepotrzebnego cierpienia oraz dla ułatwienia całej operacji. W tym celu korzysta się z różnych metod – możliwe jest używanie gazów, tj. wysokiego stężenia dwutlenku węgla lub tlenku węgla z innymi gazami, a także prądu stosowanego w kąpieli wodnej, jak również za pomocą elektrod przykładanych do głowy zwierzęcia. W przypadku uboju drobiu właściwie nie korzysta się z metod udarowych i iniekcyjnych. Po stwierdzeniu oznak utraty świadomości drób umieszczony w lejku udojowym jest wykrwawiany po zastosowaniu kleszczy ubojowych, którymi przecinane są tętnice. Wykrwawianie może trwać do 2 minut, po czym zwierzę jest zanurzane w kąpieli przygotowującej do skubania, a następnie przekazywane do skubarki. Po umyciu tuszek i odcięciu głowy rozpoczyna się patroszenie oraz rozbiór i schładzanie.
Czym charakteryzują się stanowiska ubojowe?
Stanowiska ubojowe są wyposażone w stabilne podstawy, w których na stojakach montuje się lejki wykonane z tworzywa sztucznego. W zależności od gatunku drobiu mają one różne rozmiary oraz ilość lejków. W przypadku indyków i gęsi są oferowane stanowiska 3-lejkowe, dla kurcząt 3-lejkowe lub 5-lejkowe, natomiast dla przepiórek aż 14-lejkowe. Poza tworzywem sztucznym do produkcji stanowisk wykorzystuje się chromowane rurki stalowe, co eliminuje ryzyko korozji oraz ułatwia mycie i dezynfekowanie stanowisk.