Jakie skubarki wybierać dla kaczek i gęsi?

Dodano:
Jakie skubarki wybierać dla kaczek i gęsi?

Mięso drobiowe jest jednym z popularniejszych oraz chętnie wybieranych przez konsumentów, zarówno ze względu na swoje walory odżywcze, jak i smakowe. Przygotowanie drobiu mięsnego do dalszej obróbki lub bezpośredniej sprzedaży wymaga jednak usunięcia całego opierzenia. Proces ten wykonywany ręcznie byłby nie tylko pracochłonny, ale także kosztowny. Na szczęście można go całkowicie zautomatyzować, korzystając z odpowiednich urządzeń przystosowanych do obsługi konkretnego gatunku ptactwa. Wśród maszyn wykorzystywanych coraz częściej znajdują się skubarki do gęsi i kaczek. Przekonajmy się, na jakiej zasadzie działają i zobaczmy, czym różnią się od skubarek przeznaczonych dla innych rodzajów drobiu.

Jak działa skubarka do gęsi i kaczek?

Automatyczne odpierzanie to proces, który jest przeprowadzany na mokro po wcześniejszym sparzeniu piór. Skubarka do drobiu to urządzenie, które składa się z nieruchomego bębna z obrotowym dnem, które rotuje podczas pracy. Za pozbywanie się upierzenia odpowiedzialne są zamontowane na obwodzie bębna oraz dnie specjalne palce wykonane z elastomerów np. naturalnego kauczuku. W ich częściach roboczych znajdują się nacięcia, które pozwalają na przytrzymanie go i wyciągnięcie z mieszka włosowego bez uszkodzenia skóry. Siła potrzebna do usuwania piór jest pochodną bezwładności, jaką uzyskuje tuszka wprawiana w ruch przez obrotową tarczę. Skubarki automatyczne osiągają 100-procentową skuteczność, a czas trwania całej operacji jest stosunkowo krótki, zależąc jednak od masy ptaka. Za napęd maszyny odpowiada silnik elektryczny, który wraz z reduktorem dostarcza odpowiednio wysoki moment obrotowy.

Czym różnią się skubarki do gęsi i kaczek?

Choć skubarki do wszystkich gatunków drobiu działają podobnie, to różnią się one od siebie rodzajem palców, których wielkość oraz nacięcia są ściśle dopasowane do określonego typu upierzenia. Podobnie jest, gdy chodzi o rozmieszczenie palców na obwodzie bębna – są one zlokalizowane tak, by uzyskiwać jak najlepsze efekty przy konkretnym typie budowy anatomicznej. Kolejną różnicą będzie wielkość bębna i rozmiar samej maszyny związanej z rozmaitą masą i wielkością poszczególnych typów ptactwa.

niedziela poniedziałek wtorek środa czwartek piątek sobota styczeń luty marzec kwiecień maj czerwiec lipiec sierpień wrzesień październik listopad grudzień