Hodowla drobiu może być prowadzona na różne sposoby w zależności od profilu gospodarstwa. Tam, gdzie jest ono nastawione na dostarczanie produktów ekologicznych, używa się zwykle metod ekstensywnych, maksymalnie zbliżonych do naturalnych. W przypadku produkcji przemysłowej wybierane są z reguły modele półintensywne lub intensywne, co wiąże się nie tylko z większą skalą działania, ale również z korzystaniem z wielu systemów automatyzujących poszczególne etapy od karmienia po zbieranie jaj czy ubój. Elementem wspólnym, niezależnie od wybranej strategii prowadzenia hodowli, jest jednak stosowanie z inkubatorów do wylęgu jaj, wybieranych ze względu na charakter tego procesu. Przekonajmy się, dlaczego używanie inkubatorów jest tak powszechne.
Dlaczego korzysta się z inkubatorów?
Naturalne metody rozrodu drobiu wiążą się z charakterystycznym dla ptaków wysiadywaniem jaj, które zapewnia utrzymanie przez odpowiedniej temperatury, umożliwiającej rozwój zarodka do stadium pisklęcia. Proces ten trwa, w zależności od gatunku od kilkunastu do kilkudziesięciu dni, kończąc się rozbiciem skorupki i wydostaniem się pisklęcia na zewnątrz. W przypadku gatunków hodowlanych będzie to np. 21 dni dla kur, do 30 dni, jeśli chodzi o kaczki i do 35 u gęsi. Tradycyjna inkubacja wymaga w początkowym okresie stałej obecności wysiadującego ptaka, co w realiach hodowlanych i przy licznych stadach jest właściwie niemożliwe ze względu na trudności ze stworzeniem odpowiednich warunków.
Co daje używanie inkubatora?
Stosowanie inkubatorów oznacza dokładną kontrolę nad warunkami, w jakich przebywają jaja z uwagi na precyzyjne dopasowywanie temperatury, wymianę powietrza oraz regulowanie wilgotności. Istotne jest też uzyskiwanie lęgu w zbliżonym czasie oraz znacznie mniejsze straty niż w przypadku lęgu naturalnego dzięki lepszemu wskaźnikowi wylęgowości jaj. Plusem będzie także unikanie zakażeń piskląt od ptaków nasiadujących. Liczy się możliwość automatyzacji procesu łącznie z obracaniem jaj. Ważne będzie też niewielkie zużycie energii oraz mała ilość miejsca zajmowanego przez urządzenie.