Raty 0% - 10 rat do 50 000 zł z eRaty Santander! Darmowa dostawa dla zakupu  powyżej 2 990 zł

Przeglądaj

Chcesz Porozmawiać?

Zadzwoń:  +48 692 219 773

Social Media

ile kosztuje kura

Ile kosztuje kura? Średnie ceny drobiu.

Zastanawiasz się nad zakupem kury do swojego przydomowego kurnika? A może planujesz założyć lub rozwijać hodowlę o charakterze przemysłowym? Jedno z pierwszych pytań, które Ci towarzyszą, z pewnością odnosi się do rozmiarów tego typu inwestycji. 

Jakie czynniki wpływają na cenę kury? Gdzie szukać sprawdzonych hodowców, którzy zaoferują Ci zdrowe ptaki w rozsądnych cenach? Czytaj dalej, aby poznać ceny, a także elementy, które je kształtują.

Co wpływa na cenę kury? Najpopularniejsze czynniki.

Jak pewnie się domyślasz – ostateczna cena kury stanowi wypadkową wielu elementów.

  • Cel hodowlany – w przypadku tzw. ras nieśnych, kluczową rolę będzie odgrywał ich potencjał produkcyjny. Im wyższy, tym również wyższa cena.
  • Wiek – im młodsza kura (tuż przed rozpoczęciem nieśności), tym droższa.
  • Sezonowość – na początku sezonu, czyli wiosną, drób osiąga zazwyczaj wyższe ceny.
  • Kondycja kury – którą możesz ocenić m.in na podstawie stanu grzebienia i koloru upierzenia

Do innych istotnych czynników zaliczamy też pochodzenie, certyfikaty hodowli, czy wreszcie odbyte szczepienia i badania. 

Gdzie i jak można kupić kurę?

Najlepszym miejscem na zakup kur są oczywiście sprawdzone i certyfikowane hodowle, które dają Ci gwarancję zdrowia, pochodzenia i jakości zwierząt.

Kury można również nabywać na specjalnych giełdach rolnych. Jest to szczególnie wygodne ze względu na możliwość porównania ofert oraz ceny wielu dostawców – i to w jednym miejscu.

Coraz więcej hodowców otwiera się również na działania online, dzięki którym drób możesz zamówić bezpośrednio przez internet. Jednak pamiętaj – zanim to zrobisz – dokładnie zapoznaj się z hodowlą.

Ile kosztują najpopularniejsze rasy kur w Polsce?

Ile trzeba zapłacić za pisklę, a ile za dorosłą kurę? Najpopularniejsze rasy hodowane w celu produkcji jaj to cena na poziomie 30 – 50 złotych za sztukę odchowanej kury. Pisklęta są tańsze i kosztują zazwyczaj od 8 do 15 złotych / sztuka.

Rasy hodowane w celu produkcji mięsnej są tańsze (przeważnie 7 – 10 złotych / kg). Najdroższe są kury ozdobne, których wartość rynkowa może przekraczać 50, a czasami nawet 100 złotych za sztukę.

Na ostateczną cenę wpływają dodatkowo takie czynniki, jak sezonowość, rozmiar zakupów (w hurcie jest taniej), a także lokalizacja hodowli.

cena kury

Dlaczego kury ozdobne są droższe?

Kury ozdobne odznaczają się wyjątkowym wyglądem i rzadkością występowania. Sama hodowla jest bardziej wymagająca, co przekłada się również na konieczność ponoszenia większych nakładów finansowych. Wyższe ceny uzasadniają koszty utrzymania czystości rasy, zachowania standardu, a także sam cel hodowli.

Z drugiej strony – taka inwestycja w drogie rasy kur może być całkiem opłacalna. Możesz na niej zarobić np. jeśli planujesz uruchomienie hodowli pokazowej lub chcesz sprzedawać pisklęta.

Pozostałe koszty związane z zakupem i hodowlą kur

Planując zakup kur, musisz pamiętać nie tylko o samej cenie, jaką zażyczy sobie sprzedawca. Poza nią musisz wziąć pod uwagę również inne wydatki. Zaliczamy do nich, chociażby: koszty transportu, badania weterynaryjne oraz dokumenty potwierdzające stan zdrowia tych ptaków.

Jeżeli zwierze zachoruje – być może niezbędna okaże się kwarantanna, która z kolei wymaga stworzenia i utrzymywania osobnego pomieszczenia (z dodatkowym wyposażeniem).

Oczywiście, musisz pamiętać także o zapewnieniu podstawowego sprzętu (poidła, karmidła, grzędy) oraz zapewnieniu wysokiej jakości paszy.

Jak zaoszczędzić na takich zakupach?

Oto kilka porad, które pozwolą Ci odrobinę zminimalizować koszty inwestycji w hodowlę.

  • Kupuj w odpowiednim czasie – zazwyczaj najlepiej inwestować późną jesienią. Wtedy hodowcy ograniczają stada przed zimą.
  • Rozważ zakupy hurtowe – hodowcy kierują się prostą zasadą: im więcej kupisz, tym mniejszą cenę (jednostkową) zapłacisz. Wykorzystaj to!
  • Negocjuj – czasami wystarczy zwykła rozmowa, aby odzyskać kilka czy kilkanaście złotych na każdej sztuce.

Ważne: nie oszczędzaj jednak na jakości. Owszem, tańsze ptactwo ograniczy Twoje wydatki “teraz”, ale… może wygenerować spore dodatkowe koszty w przyszłości.

Chcesz rozpocząć własną hodowlę kur?

Tak się składa, że mamy prawie wszystko, czego potrzebujesz. Zajrzyj do internetowego sklepu Bio Eggs, gdzie czekają na Ciebie liczne sprzęty, urządzenia i akcesoria, które są nieocenionymi pomocnikami w hodowli drobiu. Zwróć uwagę na budki lęgowe. Jeśli planujesz produkcję drobiu – koniecznie sprawdź odchowalniki piskląt oraz automatyczne inkubatory do jaj. Jeśli szukasz porad – znajdziesz je na blogu.

Darmowa Dostawa

W Polsce dla zamówień powyżej 2 990 zł

Zwroty w ciągu 14 dni

Dotyczy nieużywanych towarów

100% bezpiecznie

Płatności realizowane przez Przelewy24

Gwarancja

12-miesięczna gwarancja na wszystkie produkty