Co wpływa na nieśność kur?

Co wpływa na nieśność kur?

Nieśność kur przekłada się bezpośrednio na wyniki finansowe danej fermy – nic więc dziwnego, że hodowcom zależy na wysokiej efektywności produkcji jaj. Głównym czynnikiem, który ją warunkuje są oczywiście cechy genetyczne konkretnego drobiu, jednak spore znaczenie mają również warunki, w jakich przebywają ptaki. W niniejszym wpisie przyjrzymy się sprawdzonym sposobom, które pozwolą na wyeliminowanie niepożądanych zachowań oraz zwiększenie nieśności kur.

Kryteria oceny kur nieśnych

Podstawowym wskaźnikiem, który pozwala na ocenę niosek jest oczywiście liczba zniesionych jaj. Obecnie najlepsze rasy kur są w stanie wyprodukować w ciągu roku od 300 do nawet 320 sztuk jaj. Tak imponujący wynik jest oczywiście wynikiem bardzo dokładnej selekcji genetycznej oraz przykładania dużej uwagi do warunków hodowlanych, jakie panują na fermie. Dopiero połączenie obu tych czynników sprawia, że produkcja jaj jest nie tylko wysoka, ale także stabilna przez cały okres nieśności.

Nie mniej ważnym wyznacznikiem jest także masa jajek – uśredniając, powinna ona wynosić od 55 g do 75 g (w zależności od uzyskanego wyniku, jajko jest przydzielane do odpowiedniej klasy, tj. S, M lub L). Jeżeli zniesione jajko jest lżejsze niż wskazana wcześniej wartość minimalna, to jasny sygnał, że pochodzi ono od nioski, która zbyt szybko weszła w okres nieśności. Odwrotna sytuacja również nie jest pożądana – masa przekraczająca 75 g oznacza, że w jajku znajdują się najprawdopodobniej dwa żółtka, co wbrew pozorom jest uznawane za wadę. Przyjęty obecnie standard mówi, że im mniejsza różnica masy między produkowanymi jajami, tym lepiej.

Ostatnim wskaźnikiem jest kondycja samej skorupki jajka. Przy jej ocenie zwraca się uwagę na kształt (a konkretniej wszelkie deformacje lub odkształcenia), kolor oraz powierzchnię (jajka chropowate są uznawane za wadliwe i powinny zostać wyłączone ze sprzedaży). Analiza wymienionych cech pozwala określić odporność jajka na uszkodzenia mechaniczne oraz przenikanie potencjalnie groźnych drobnoustrojów chorobotwórczych.

Jakie są czynniki wpływające na nieśność kur?

Genetyka to nie wszystko. Jeżeli chcemy więc zadbać o wysoką nieśność kur, warto zapewnić na fermie odpowiednie warunki. Wśród najważniejszych są takie, jak:

  • pasza: możliwości produkcyjne kur są w dużej mierze zależne od przyjmowanego pokarmu. Warto pamiętać, że pożywienie, jakie dajemy naszym ptakom, powinno być dostosowane do ich poszczególnych okresów nieśności – zarówno pod względem wartości energetycznej, jak też zawartości białka oraz składników mineralnych i witamin. Jeżeli zaniedbamy tę kwestię, to odbije się to negatywnie zarówno na ilości jaj, jak też ich masie oraz jakości,
  • woda: nawet mały niedobór wody może sprawić, że jaja będą bardziej podatne na uszkodzenia mechaniczne, a przy okazji utracą część swoich walorów smakowych. Jeżeli nie zapewnimy nioskom odpowiedniego nawodnienia przez dobę, to w efekcie możemy doprowadzić nawet do dwutygodniowej przerwy w nieśności. Warto pamiętać, aby woda oscylowała w temperaturze od 10 do 12°C – w przeciwnym razie kury nie będą zbyt chętnie jej piły,
  • oświetlenie: kury są bardzo podatne na zmiany dostępu do światła. Nieprawidłowe oświetlenie może się więc szybko odbić na spadku nieśności, a nawet zmniejszeniu masy jaj (wynika to z pobierania mniejszej ilości paszy oraz skróconego okresu żerowania). Dobowy dostęp kur do światła powinien wynosić od 14 do 16 godzin. Poza czasem, ważne jest również natężenie oświetlenia – nie powinno ono przekraczać 3 W/m² powierzchni kurnika, ponieważ w przeciwnym wypadku zbyt mocne światło tylko rozdrażni ptactwo i niepotrzebnie zwiększy jego poziom stresu,
  • temperatura: zaleca się, aby temperatura w kurniku oscylowała od 14 do 20°C. Przekroczenie tej wartości sprawi, że kury zaczną spożywać mniej paszy, co wpłynie na obniżenie grubości skorupy jaja. Gdy kurom jest zbyt ciepło, to pobierają również więcej wody, przez co szybciej wypłukują ze swoich organizmów cenne witaminy i składniki mineralne. Nie można jednak doprowadzić do przemarznięcia niosek, ponieważ nawet kilka godzin spędzonych w zbyt niskiej temperaturze także odbije się na słabszej produkcji jaj,
  • wentylacja: celem wentylacji jest usuwanie z kurnika zużytego powietrza, niebezpiecznych gazów oraz nadmiaru wilgoci. Jeżeli nie zatroszczymy się o zapewnienie właściwej cyrkulacji powietrza, to z pewnością odbije się to na nieśności oraz ogólnym stanie zdrowia inwentarza. Właśnie z tego powodu zaleca się stosowanie zautomatyzowanych systemów wentylacyjnych, które same monitorują parametry powietrza i regulują swoją pracę do aktualnie panujących warunków.
1px do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl