Raty 0% - 10 rat do 50 000 zł z eRaty Santander! Darmowa dostawa dla zakupu  powyżej 2 990 zł

Przeglądaj

Chcesz Porozmawiać?

Zadzwoń:  +48 692 219 773

Social Media

OD CZEGO ZALEŻY KOLOR SKORUPKI JAJKA

Skorupka kurzych jaj może przyjmować różne kolory, od białego, przez beżowy, aż po brązowy. Zgodnie z wynikami badań, to właśnie te ostatnie są wybierane najchętniej przez polskich konsumentów. Popularność ciemnych jajek wynika z powszechnego przekonania, że są one najzdrowsze. Czy kolor jaj ma w ogóle jakikolwiek wpływ na ich smak, jakość czy wartości odżywcze? I właściwie, dlaczego skorupki występują w tak wielu odcieniach? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w niniejszym wpisie.

Co ma wpływ na kolor skorupki jaja?

Skorupka to twarda wapienna otoczka, która ma za zadanie chronić zarodek przed uszkodzeniami mechanicznymi oraz wyschnięciem. Wbrew powszechnym przekonaniom, kolor tej osłonki wcale nie zależy od systemu chowu czy rodzaju paszy, jaką karmione są kury. W rzeczywistości ubarwienie skorupek kurzych jaj wynika wyłącznie z uwarunkowania genetycznego, czyli przynależności ptaka do danej rasy (lub ras w przypadku krzyżówek). Przykładowo nioski Leghorn składają jaja białe, Sussex kremowe, z kolei Orpington brązowe. Co ciekawe, istnieje również odmiana kur znoszących kolorowe jajka. Mowa oczywiście o Araukanie – w jej przypadku skorupki są zielone lub niebieskie.

Warto dodać, że na początku „procesu produkcyjnego” każde jajko jest białe. Zmiana odcienia na ciemniejszy następuje wówczas, gdy jajo przemieszcza się przez jajowód nioski (trwa to łącznie około 26 godzin). W czasie tego procesu zarówno w skorupce, jak i na jej powierzchni odkładają się różnego rodzaju naturalne pigmenty (zwłaszcza te, które powstają w wyniku przemiany hemoglobiny). Część jajek pozostaje w białym kolorze, ponieważ w ich skorupkach nie gromadzi się żaden barwnik.

Chciałbyś sprawdzić, czy dana nioska składa jajka białe czy brązowe? Najprostszy sposób, aby to określić, polega na dokonaniu oględzin upierzenia. Osobniki z jasnymi piórami znoszą najczęściej jaja o śnieżobiałych skorupkach, z kolei te z ciemnymi – jaja beżowe oraz brązowe. Dobrą wskazówką może okazać się również kolor płatków uszu konkretnej kury.

Czy kolor skorupki ma wpływ na jakość jajka?

Aż 90% Polaków kupuje jajka o brązowej skorupce. Skąd taka tendencja? W naszym społeczeństwie panuje powszechne przekonanie, że właśnie taki kolor jest tożsamy z wysoką jakością i dobrym smakiem – białe jajka kojarzą się z kolei z intensywnym chowem oraz ubogą dietą kur. Co ciekawe, konsumenci z innych krajów Europy mają zupełnie inne podejście. Przykładowo w Niemczech czy we Francji największą popularnością cieszą się jaja białe. Taką samą sytuację można zaobserwować również w Stanach Zjednoczonych. Jak przyznają Amerykanie, jasne skorupki wydają im się bezpieczniejsze, ponieważ widać na nich wszelkie zanieczyszczenia.

Czy wybór konkretnego koloru ma jednak głębszy sens? Niekoniecznie. W rzeczywistości jajka białe, kremowe oraz brązowe w ogóle nie różnią się od siebie wartościami odżywczymi, smakiem czy też zapachem. Wszystkie z wymienionych cech są bowiem zależne od zastosowanego systemu chowu, dbałości o dobrostan zwierząt oraz zapewnienia wysokojakościowej paszy. Każde jajko, bez względu na kolor skorupki, zawiera w sobie wartościowe witaminy (m.in. A, E oraz z grupy B), a także cenne składniki mineralne (a zwłaszcza potas, fosfor, wapń oraz żelazo).

Wybór jajek o konkretnym kolorze ma więc znaczenie jedynie w przypadku … Wielkanocy. Dlaczego? Otóż do malowania oraz przyozdabiania najlepiej nadają się jaja z białymi skorupkami – ich naturalne wybarwienie nie zakłamuje bowiem kolorów farbek czy innych popularnie stosowanych barwników.

Darmowa Dostawa

W Polsce dla zamówień powyżej 2 990 zł

Zwroty w ciągu 14 dni

Dotyczy nieużywanych towarów

100% bezpiecznie

Płatności realizowane przez Przelewy24

Gwarancja

12-miesięczna gwarancja na wszystkie produkty