Jak powinno wyglądać efektywne parzenie pierza?

biała kura

Przygotowanie tuszek drobiowych do sprzedaży wymaga przeprowadzenia procesów technologicznych umożliwiających humanitarny ubój, pozbycie się piór, a także wypatroszenie i poporcjowanie mięsa. Żadnej z tych czynności nie można wykonać efektywnie bez użycia odpowiednich urządzeń. W przypadku usuwania opierzenia kluczową kwestią okaże się wykorzystanie kotłów do parzenia, co pozwoli na późniejsze użycie skubarek. Przekonajmy się, co jest najważniejsze w przypadku parzenia pierza i sprawdźmy, na jakiej zasadzie działają używane kotły.

Jak przebiega usuwanie pierza?

W przypadku uboju większej liczby sztuk drobiu cały proces przygotowania mięsa odbywa się automatycznie lub z użyciem odpowiednich urządzeń. W przypadku skubania pierza kluczowe jest nie tylko jego dokładne usunięcie, ale także nienaruszenie ciągłości skóry oraz nieuszkodzenie mięsa. W tym celu niezbędne okaże się poluźnienie tzw. pochewek piórowych, co da możliwość szybkiego wyciągania piór bez niepotrzebnego naciągania skóry. W tym celu tuszka jest poddawana działaniu podwyższonej temperatury, w czym może pośredniczyć para lub gorąca woda. W zależności od tego, jak gorąca będzie woda, czas, w którym tuszka musi pozostawać zanurzona, będzie dłuższy lub krótszy. Przy półoparzaniu stosuje się z reguły wodę mającą nieco powyżej 50°C i czas wynoszący do 3 minut. Wyższa temperatura towarzysząca oparzaniu łagodnemu to na ogół 56–58°C i czas ekspozycji do 90 sekund. Najwyższe temperatury związane z oparzaniem silnym sięgające 68°C to czas poniżej 60 sekund.

Jak działa kocioł do parzenia?

Kotły do parzenia to urządzenia elektryczne, w których tuszki drobiu są zanurzane w kąpieli wodnej. W zależności od gatunku mogą mieć różną pojemność. Mają wbudowane grzałki pozwalające na utrzymanie optymalnej temperatury oraz przy większych pojemnościach specjalne obrotowe mieszadła, które sprawiają, że tuszki są dokładniej zmaczane. Wykonane ze stali nierdzewnej są odporne na uszkodzenia oraz korozję, co gwarantuje wysoką trwałość. Pomiar temperatury wody jest możliwe za sprawą precyzyjnych termometrów cyfrowych.

1px do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl