ŻYWIENIE KURCZĄT

Dodano:
ŻYWIENIE KURCZĄT

Od prawidłowego żywienia kurcząt w pierwszych tygodniach życia będzie zależała ich ogólna kondycja oraz przyszła nieśność. Z tego powodu powinieneś zadbać o dostarczanie ptactwu nie tylko treściwych pasz oraz stałego dostępu do czystej wody, ale również wszystkich niezbędnych witamin i mikroelementów. W niniejszym wpisie tłumaczymy, jak powinno wyglądać karmienie piskląt – od momentu przetransportowania ich na fermę, aż do uzyskania samodzielności.

Pierwsze godziny w gospodarstwie


Zanim zdecydujesz się na zakup piskląt z zakładu wylęgu drobiu, to najpierw musisz odpowiednio przygotować odchowalnię. Pomieszczenie powinno być przede wszystkim dokładnie zdezynfekowane, a na jego posadzce musi znaleźć się warstwa suchej słomy o grubości co najmniej 10-15 cm. Jest to bardzo ważne, ponieważ wilgoć lub chłód sprzyjają powstawaniu chorób, które przyczyniają się do wzrostu upadków wśród piskląt w ich pierwszych tygodniach życia. Doskonałą alternatywą dla klasycznej odchowalni jest odchowalnik dla drobiu, czyli specjalny model klatki przystosowany do potrzeb piskląt.

Kiedy umieścisz już kurczęta w wydzielonej przestrzeni, to natychmiast podaj im letnią wodę (najlepiej, aby miała ona temperaturę pokojową, tj. w okolicach 18°C). Do pojenia możesz wykorzystać poidełka odwracalne, które zapewniają wygodny dostęp dla całego stadka. Pamiętaj, aby zadbać o stabilne ustawienie przyrządu, ponieważ przypadkowy wyciek wody doprowadzi do zawilgocenia ściółki.

Najlepiej, aby pierwszy posiłek piskląt stanowiła mieszanka pełnoporcjowa. Taki rodzaj paszy zapewni ptactwu wszelkie składniki niezbędne do prawidłowego rozwoju organizmu oraz układu kostnego – chodzi tutaj przede wszystkim o odpowiednią ilość białka i minerałów, m.in. wapnia i fosforu. Takie niuanse są niezwykle istotne, ponieważ nieprawidłowe żywienie w pierwszych dniach życia piskląt sprawi, że nie będziesz mógł liczyć na satysfakcjonujące wyniki produkcyjne.

Jak wygląda żywienie kurcząt przez pierwsze 2 tygodnie?


W pierwszych tygodniach życia piskląt powinieneś podawać im wysokiej jakości paszę pełnoporcjową. Takie pożywienie może Ci się wydawać zbędny wydatkiem, jednak doświadczenia innych hodowców pokazują, że wcale nie warto oszczędzać na dobrych mieszankach. W przeciwnym razie narazisz się na dodatkowe koszty leczenia, a także straty wynikające z nadprogramowych upadków i nieprawidłowego rozwoju kurcząt.

Jeśli prowadzisz chów przyzagrodowy, to alternatywą dla pasz pełnoporcjowych mogą być tzw. pasze gospodarskie, czyli samodzielnie przygotowane mieszanki. W ich składzie powinno znaleźć się źródło pełnowartościowego białka, np. w postaci śrut zbożowych, płatków owsianych czy nawet twarogu. Pokarm warto uzupełnić również zielonką, czyli suszem z ziół (najczęściej wykorzystuje się do tego celu pokrzywę, piołun oraz mniszek lekarski). Niestety, nawet dobrze zbilansowane pasze gospodarskie nie dostarczą pisklętom wszystkich niezbędnych witamin i mikroelementów. Z tego powodu musisz uzupełnić żywienie młodych o komponenty mineralne oraz premiks.

Pisklęta mają duże wymagania nie tylko pod względem jakości pożywienia, ale również częstotliwości jego przyjmowania. Zaleca się, aby przez pierwszy tydzień życia karmić kurczęta nawet 6 razy dziennie, z kolei przez drugi – 5 razy dziennie. Kiedy ptactwo osiągnie już wiek 2 miesięcy, to w zupełności wystarczy mu przyjmowanie paszy tylko 3 razy w ciągu dnia. Wówczas kurczęta mogą już pobierać taką samą paszę jak dorosłe osobniki. Nic nie stoi też na przeszkodzie, abyś mógł wypuścić młode na zwykły wybieg (oczywiście, o ile jest on odpowiednio zabezpieczony).

O czym należy jeszcze pamiętać?


Odchów piskląt nie sprowadza się jedynie do prawidłowego żywienia – równie ważne jest zapewnienie kurczętom optymalnych warunków mikroklimatycznych. Jednym z istotniejszych czynników jest temperatura panująca w odchowalniku – w pierwszych dniach powinna ona wynosić nieco ponad 30°C i należy ją stopniowo zmniejszać wraz z wiekiem ptactwa (ostatecznie powinna osiągnąć około 17-19°C, kiedy przyszłe nioski będą miały już miesiąc).

W razie wątpliwości warto obserwować zachowanie ptaków. Jeżeli zauważysz, że pisklęta zbijają się w grupki i przebywają centralnie pod promiennikami podczerwieni, to jasny sygnał, że jest im po prostu za zimno. Ucieczka młodych pod ściany odchowalnika i unikanie źródła ciepła oznacza z kolei, że temperatura jest zbyt wysoka i należy ją zmniejszyć.

niedziela poniedziałek wtorek środa czwartek piątek sobota styczeń luty marzec kwiecień maj czerwiec lipiec sierpień wrzesień październik listopad grudzień