ŻYWIENIE KUR NIOSEK

Dodano:
ŻYWIENIE KUR NIOSEK

Kury domowe należą do drobiu grzebiącego, a ich specyficzna budowa układu pokarmowego oraz sposób przyjmowania pokarmu sprawiają, że ptaki te mają nietypowe wymagania żywieniowe. Dodatkową komplikacją dla hodowców jest fakt, że kurzy jadłospis stanowi jeden z ważniejszych czynników warunkujących nieśność. W niniejszym wpisie tłumaczymy, jak powinno wyglądać optymalne żywienie kur niosek oraz o czym należy pamiętać.

Żywienie kur a budowa układu trawiennego

Kury domowe posiadają bezzębny dziób oraz są pozbawione warg, co znacznie utrudnia ptakom pobieranie pokarmu oraz praktycznie uniemożliwia jego rozdrobnienie. Do wstępnej obróbki dochodzi dopiero w wolu, czyli właściwym dla tego gatunku uchyłku przełyku, gdzie pożywienie jest najpierw magazynowane, a następnie poddawane namoczeniu. Tak przygotowana treść pokarmowa trafia do dwuczęściowego żołądka. Pierwsza część, czyli gruczołowa, jest odpowiedzialna za wydzielanie kwasu solnego, który bierze udział w procesie trawienia. Druga część, zwana mięśniową lub mielcem, umożliwia ptakowi roztarcie przyjętego pożywienia na lekkostrawną papkę.

Zarówno nietypowa budowa układu pokarmowego, jak też sposób przyjmowania pokarmu sprawiają, że żywienie kur niosek nie jest tak łatwym procesem, jak mogłoby się to wydawać.

Optymalne żywienie kur niosek

Pasza stosowana do karmienia kur powinna być dobrze zbilansowana – oznacza to, że musi cechować się zarówno odpowiednią zawartością energii metabolicznej oraz białka ogólnego, jak też niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania składników mineralnych i aminokwasów. Przy doborze pożywienia nie można również zapomnieć o wspomnianym już wcześniej utrudnionym pobieraniu pożywienia, a także fakcie, iż pokarm powinien być po prostu smaczny, aby zachęcić nioski do jedzenia. Właściwie żywienie pozwoli utrzymać zwierzęta w dobrej kondycji oraz wspomoże proces produkcji jaj o pożądanych właściwościach (tj. rozmiarze, wyglądzie i wytrzymałości skorupki, smaku oraz zapachu), które mogą trafić zarówno na talerz, jak też do inkubatora lęgowego.

Obecnie głównym składnikiem większości pasz są zboża – to zasługa ich walorów smakowych, lekkostrawności oraz wysokiej zawartości węglowodanów, które pokrywają pełne zapotrzebowanie kury na energię. Takie pożywienie nie dostarcza jednak niezbędnej porcji białka, dlatego jako uzupełnienie stosuje się najczęściej wysokobiałkowe śruty poekstrakcyjne. Innymi rozwiązaniami są susze z roślin motylkowatych, albo dodatki do pasz w postaci tzw. mleka procesowego, serwatki czy też mączki rybnej. Zastosowanie ostatniego produktu wpływa jednak na zapach jaj, dlatego odchodzi się od jego używania.

Forma podawania paszy

Poza wartościami odżywczymi oraz smakiem duże znaczenie ma również postać, w jakiej podajemy gotową mieszankę. Zgodnie z opiniami ekspertów nie zaleca się stosowania paszy granulowanej, ponieważ może ona negatywnie wpłynąć na zachowanie ptactwa, wywołując u niego wydziobywanie własnych piór czy nawet akty kanibalizmu. W przypadku dorosłych kur niosek powinno się stosować pasze sypkie – należy jednak wówczas pamiętać, aby uzupełniać pożywienie o zbrylone składniki mineralne, które mogą być pobierane w niewystarczającym stopniu z podstawowego pokarmu.

Pasza powinna też zawierać całe ziarna zbóż. Alternatywnym rozwiązaniem jest zapewnienie kurom łatwego dostępu do żwirku. Wszystko po to, aby ułatwić ptakom rozdrabnianie przyjmowanego pokarmu w mielcu, czyli żołądku mięśniowym, oraz stymulować wydzielanie kwasu solnego, który jest odpowiedzialny za obniżanie poziomu pH w przewodzie pokarmowym.

Jak podnieść wydajność kur niosek za pomocą żywienia?

Żywienie, zaraz obok odpowiedniego dostępu do światła oraz właściwej temperatury, stanowi jeden z ważniejszych czynników, który wpływa na wydajność produkcyjną kur. Źle dobrana lub zbilansowana dieta to najprostszy sposób, aby obniżyć nieśność lub pogorszyć jakość jaj. W okresie nieśności podstawowa mieszanka powinna być uzupełniana w dodatek wapnia, ponieważ większość mieszanek posiada go w formie, która jest nieprzyswajalna dla ptaków. Dobrym źródłem Ca może być fosforan wapniowy, kreda pastewna czy też specjalne mączki ze sproszkowanych skorup małż lub jaj.

niedziela poniedziałek wtorek środa czwartek piątek sobota styczeń luty marzec kwiecień maj czerwiec lipiec sierpień wrzesień październik listopad grudzień