POSTĘPOWANIE PO WYKLUCIU SIĘ PISKLĄT

Dodano:
POSTĘPOWANIE PO WYKLUCIU SIĘ PISKLĄT

Właściwe postępowanie po wykluciu jest niezwykle ważne, ponieważ głównie od starań hodowcy będzie uzależniona jakość i liczebność inwentarza. Jeżeli zastanawiasz się, o czym musisz pamiętać w czasie pierwszych dni życia kurcząt, to ten wpis jest właśnie dla Ciebie. Zebraliśmy tutaj zbiór kluczowych informacji, które przybliżą Ci zarówno najważniejsze czynności pielęgnacyjne, jak i podstawy żywienia po zakończonym okresie inkubacji.

Kiedy pisklęta powinny opuścić inkubator?


Wylęganie to ostatni etap inkubacji – w czasie tego procesu pisklęta samodzielnie przebijają i wydostają się ze skorupki, w której się rozwijały. Nie powinieneś jednak wyjmować młodych z inkubatora zaraz po wykluciu – najlepiej poczekać od 12 do nawet 24 godzin. Po tym czasie będziesz miał pewność, że kurczęta są już całkowicie suche. Pełna doba jest również maksymalnym okresem, jaki pisklę potrzebuje na opuszczenie jajka. Jeżeli wykluwanie trwa dłużej, to znak, że ptak jest po prostu zbyt słaby i nie będzie dobrym materiałem hodowlanym – najlepszym rozwiązaniem będzie humanitarne usunięcie takiego osobnika z chowu.

Nie musisz martwić się tym, że pisklętom przebywającym w inkubatorze lub klujniku będzie doskwierał głód i pragnienie. Młode są w stanie bez większego problemu wytrzymać nawet 3 dni bez dostępu do jedzenia i wody – ptaki wykorzystują zapasy składników pokarmowych znajdujących się w woreczkach żółtkowych. Nie zalecamy jednak przetrzymywania ptactwa dłużej niż dobę, ponieważ po tym czasie może dojść do przegrzania oraz odwodnienia piskląt (odpowiada za to stosunkowo wysoka temperatura panująca wewnątrz urządzenia inkubacyjnego).

Sortowanie piskląt


Kiedy wyciągniesz już pisklęta z inkubatora, to możesz poddać je sortowaniu. Ta czynność sprawdzi się zwłaszcza w przypadku nieco większych hodowli. Dzieląc stadko na mniejsze grupy, powinieneś zwrócić uwagę na kilka czynników. Do najważniejszych kryteriów zaliczamy rozmiar pisklęcia – warto, abyś wyodrębnił najlepiej rozwinięte osobniki. Poza tym zwróć też uwagę na rasę kurczęcia i jego upierzenie (powinno być jasne i pełne, tj. pozbawione ubytków). Powinieneś też sprawdzić, czy młode nie mają problemu z poruszaniem się. Wszelkie zaburzenia w sposobie chodu, takie jak przewracanie się lub kulenie, może oznaczać błędy popełnione na etapie inkubacji. Na sam koniec dokładnie zweryfikuj budowę ciała poszczególnych piskląt pod kątem wad wrodzonych.

Jak już pewnie zauważyłeś, nie wspomnieliśmy nic o seksowaniu, czyli sortowaniu piskląt w oparciu o ich płeć. Powód jest bardzo prosty – jednoznaczne określenie tego, czy dany osobnik to samica czy samiec, nie jest jeszcze możliwe zaraz po zakończeniu okresu inkubacji. Możesz to zweryfikować dopiero wówczas, gdy młode będą miały około 2-3 tygodnie. Po tym czasie sprawdź grzebień ptactwa – w przypadku kurcząt płci męskiej będzie on większy i bardziej ozdobny.

Jak wyglądają pierwsze dni życia piskląt?


Zaraz po wyjęciu z inkubatora, powinieneś umieścić pisklęta w tzw. odchowalniku. Jest to specjalne urządzenie, które zapewnia optymalne warunki do rozwoju dla ptactwa – zwłaszcza pod względem temperatury. Odpowiedni komfort termiczny w czasie pierwszego tygodnia życia młodych ma niebagatelny wpływ na ich późniejszą kondycję oraz ogólny stan zdrowia.

Odchowalnik możesz nabyć zarówno w naszym sklepie, jak i przygotować samodzielnie – do tego celu wykorzystaj drewnianą skrzynię lub karton (pamiętaj tylko, aby dodatkowo zabezpieczyć całą konstrukcję przed ucieczką ciepła, np. z pomocą styropianu). W obu przypadkach za utrzymanie właściwej temperatury będzie odpowiadał tzw. promiennik podczerwieni, czyli rodzaj specjalnej lampy, która emituje ciepło w postaci promieni podczerwonych. Przyjmuje się, że przez pierwsze dwa dni temperatura wewnątrz odchowalnika powinna wynosić 32°C. Twoim zadaniem jest stopniowe zmniejszanie poziomu ciepła, aż do uzyskania około 18-20°C.


Podstawowe zasady karmienia piskląt


Jak wspominaliśmy już wcześniej, nie powinieneś podawać ptakom żadnego pokarmu oraz wody przez pierwszą dobę od momentu wyklucia. Po upływie 24 godzin pisklęta mogą już normalnie pobierać treści pokarmowe – przez pierwsze dni powinny to być jedynie sproszkowane mieszanki zbożowe oraz drobno posiekana zielenina (całość warto uzupełnić drożdżami oraz produktami, które są bogate w wapń).

Kiedy młode będą miały już 7 dni, to możesz zmienić ich dietę na zielonki, mączki i mielone ziarna zbóż. Musisz tylko pamiętać, aby dbać o właściwą częstotliwość podawania pokarmu. Przez pierwszy tydzień życia pisklęta powinny pobierać pożywienie co 2 godziny – w przypadku osobników, które mają już 10 dni, w zupełności wystarczy od 4 do 5 posiłków w ciągu całego dnia.

Niezależnie od wieku, ptactwo powinno mieć stały dostęp do czystej i świeżej wody pitnej – najlepiej, aby miała temperaturę pokojową, tj. około 20°C.


Sprawdź nasze produkty: 

Odchowalniki dla piskląt 25cm
Odchowalniki dla piskląt 40cm

 
niedziela poniedziałek wtorek środa czwartek piątek sobota styczeń luty marzec kwiecień maj czerwiec lipiec sierpień wrzesień październik listopad grudzień