JAK ZAŁOŻYĆ FERMĘ DROBIU I NA CO ZWRÓCIĆ SZCZEGÓLNĄ UWAGĘ? CZ. 2

Dodano:
JAK ZAŁOŻYĆ FERMĘ DROBIU I NA CO ZWRÓCIĆ SZCZEGÓLNĄ UWAGĘ? CZ. 2

W poprzednim tekście omówiliśmy ogólnie, z jakimi kosztami wiąże się wejście w trudny biznes, jakim jest hodowla drobiu. W jaki sposób jednak można spróbować nieco ulżyć finansom oraz dlaczego warto dywersyfikować odbiorców produktów wytwarzanych w naszym przedsiębiorstwie?

Warto poszukać dofinansowania

Mało kogo w dzisiejszych czasach stać na to, aby taką dużą inwestycję sfinansować za pomocą własnych środków. Zazwyczaj w takim przypadku korzysta się z pomocy banku, rzadziej pozyskuje się inwestorów skłonnych wyłożyć gotówkę za późniejszy udział w zyskach. Warto jednak zwrócić uwagę na możliwości, jakie niejednokrotnie daje nasze państwo i Unia Europejska. W Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa można uzyskać niezbędne informacje o dofinansowaniach, o które można się starać oraz o warunkach, jakie będzie musiała spełnić hodowla. Jak już zostało wcześniej wspomniane – budowa i wyposażenie hodowli to często ogromne koszty „na start”, a do tego dochodzą jeszcze bieżące koszty utrzymania fermy, w skład których wchodzą choćby pasze, prąd, woda czy pensje dla zatrudnionych pracowników. No właśnie – tutaj również nie warto oszczędzać. Doświadczeni, dobrze opłacani pracownicy będą z wielkim zapałem dbać o rozwój Twojego biznesu. Któż bowiem chciałby utracić dobre miejsce pracy? 

Gdzie to sprzedać?

Dywersyfikacja rynków zbytu to słowa-klucze. Im więcej pozyskamy odbiorców, tym łagodniej zniesiemy ewentualne tąpnięcia przy kiepskiej sytuacji na rynku lub w przypadku wycofania się jednego z odbiorców. Oczywiście kluczowe jest pozyskanie kontrahentów jeszcze przed rozpoczęciem produkcji, tym bardziej że mięso czy jaja nie są produktami o bardzo długiej przydatności do spożycia. Warto już na etapie budowy hodowli zrobić porządne rozeznanie i nawiązać bezcenne kontakty handlowe. Nie bez znaczenia będzie również badanie konsumentów. To da odpowiedź, czy profil naszej działalności, który obraliśmy na początku, jest słuszny, czy może warto wprowadzić do niego większe lub mniejsze poprawki, aby jak najlepiej trafić w gust docelowych odbiorców, którzy są koniec końców najważniejsi. 

Oczywiście temat zakładania hodowli drobiu jest dużo szerszy. Na jego temat powstało kilka poważnych prac naukowych. Ogólnie rzecz biorąc — warto jak najbardziej poznać ten biznes jeszcze przed rozpoczęciem produkcji, aby być przygotowanym na jak najwięcej możliwych scenariuszy.

niedziela poniedziałek wtorek środa czwartek piątek sobota styczeń luty marzec kwiecień maj czerwiec lipiec sierpień wrzesień październik listopad grudzień