JAK ZAŁOŻYĆ FERMĘ DROBIU I NA CO ZWRÓCIĆ SZCZEGÓLNĄ UWAGĘ? CZ. 1

Dodano:
JAK ZAŁOŻYĆ FERMĘ DROBIU I NA CO ZWRÓCIĆ SZCZEGÓLNĄ UWAGĘ? CZ. 1

Decydując się na wejście w biznes drobiarski, należy dokonać analizy wielu czynników, a przede wszystkim – czy całe przedsięwzięcie będzie opłacalne. Nikt przecież nie zakłada firmy po to, by do niej dopłacać. Co zatem należy mieć na uwadze, decydując się na taką formę przedsiębiorczości? 

Na początku trzeba wyjaśnić, co możemy nazwać „fermą drobiu”. Z całą pewnością nie jest to przydomowy kurnik na kilkanaście kur „na własny użytek”. Przyjmuje się, że aby hodowla przynosiła zyski, należy mieć co najmniej cztery kurniki na 50 tysięcy sztuk kurczaków każdy. Oczywiście nie jest to wymóg konieczny, ponieważ opłacalność fermy zależy od wielu czynników – aktualnej ceny drobiu rzeźnego czy jaj w skupie, kosztów pasz, wody, energii elektrycznej itd. Sama budowa i wyposażenie jednej hali w klatki, wentylację i taśmociągi to zazwyczaj koszt liczony w setkach tysięcy złotych. Co jednak warto zrobić na samym początku?

Co i po co hodujemy?

W sformułowaniu „hodowla drobiu” mieści się bardzo wiele możliwych działalności. Można jednak podzielić to zagadnienie na dwie duże grupy – hodowla ptactwa na mięso i hodowla niosek na jaja. W tym drugim przypadku nie trzeba oczywiście ograniczać się tylko do kur, ponieważ równie dobrze można zdecydować się na gęsi, indyki czy perliczki. Bez problemu również możliwe jest łączenie działalności, np. hodowli drobiu rzeźnego z ubojnią i przetwórstwem mięsa. Jeśli dopiero stawiamy pierwsze kroki w tym biznesie, warto wybrać maksymalnie dwa sektory, by zdobyć niezbędne doświadczenie i w miarę rozwoju firmy poszerzać swoją działalność. 

Uwaga na lokalizację! 

Lokalizacja, szczególnie jeśli decydujemy się na budowę dużej fermy, jest bardzo ważna. Z jednej strony nie może być ona ulokowana zbyt daleko od rynku zbytu, aby nie zwiększać dodatkowo kosztów. Z drugiej jednak – stosunkowo bliskie sąsiedztwo domów i osiedli może wzbudzić sprzeciw lokalnej społeczności, przez co cała inwestycja utknie w martwym punkcie, narażając nas na potężne straty. Lokalizacja winna posiadać wszystkie niezbędne przyłącza, w przeciwnym razie czekają nas dodatkowe wydatki. 

Decyzja o rozpoczęciu hodowli drobiu musi być bardzo dobrze przemyślana, ponieważ inwestycja ta jest bardzo kosztowna i wymaga profesjonalnego podejścia do tematu od samego początku. By uniknąć spektakularnej plajty, należy dokonać analizy wielu zagadnień dotyczących tej branży. W kolejnym tekście podpowiemy, gdzie można poszukać wsparcia swojego biznesu oraz jak przygotować się do sprzedaży swoich produktów. 

niedziela poniedziałek wtorek środa czwartek piątek sobota styczeń luty marzec kwiecień maj czerwiec lipiec sierpień wrzesień październik listopad grudzień