Jak zadbać o pisklęta po wylęgu?

Dodano:
Jak zadbać o pisklęta po wylęgu?

Prowadzenie hodowli drobiu wiąże się z koniecznością uzyskiwania stad o dobrym wyrównaniu pod względem rozwoju poszczególnych ptaków, co ułatwia wszystkie etapy procesów niezbędnych do osiągnięcia wysokiej produkcji jaj lub mięsa. Jednym ze sposobów na otrzymanie optymalnych rezultatów jest używanie odpowiedniego wyposażenia oraz przestrzeganie zasad właściwego postępowania z ptakami. Pomocą w stworzeniu prawidłowych warunków będzie skorzystanie z odchowalników dla drobiu, ponieważ do okresów o szczególnie dużym znaczeniu należy czas klucia oraz okres następujący po wylęgu.

Jak wygląda proces wylęgu drobiu?

Hodowla drobiu na skalę przemysłową oznacza konieczność symulowania procesów, które u ptactwa żyjącego w warunkach naturalnych zachodzą dzięki odpowiednim biologicznym mechanizmom adaptacyjnym i behawiorowi ptaków. Na fermach nie ma możliwości tradycyjnego gniazdowania i wysiadywania jaj, muszą one więc być zastąpione inkubatorami, które pozwalają na utrzymanie optymalnego poziomu temperatury i wilgotności oraz obracania jaja. Podobnie jest w przypadku klujników, gdzie przenosi się jaja po 18 dniu inkubacji, by umożliwić pisklętom opuszczenie skorupek w odpowiednich warunkach. Po wykluciu się piskląt ważne będzie zagwarantowanie im środowiska, które będzie sprzyjać prawidłowemu rozwojowi – są one więc przenoszone do odchowalników, gdzie panuje dopasowana do tego etapu życia temperatura, wilgotność oraz intensywność wymiany powietrza. Po upływie około 24 godzin pisklęta mają też dostęp do wody i pokarmu – wcześniej wykorzystują zasoby znajdujące się w woreczku żółtkowym.

Inkubatory do jaj Bio Eggs

Jakie czynniki są najważniejsze dla właściwego rozwoju piskląt po wylęgu?

Do najważniejszych czynników oddziałujących na wzrost masy oraz rozwój poszczególnych osobników należy czas, w jakim opuściły one skorupkę – pisklęta wyklute wcześniej z reguły radzą sobie lepiej. Ze strony hodowcy najistotniejsze okaże się zagwarantowanie właściwej temperatury, która w pierwszym tygodniu wynosi 33°C (1 i 2 dzień), 32°C (3 dzień) i wreszcie 30°C (do 7 dnia), by z czasem zmaleć do 28°C po 2 tygodniu i systematycznie spadać aż do 18°C po 7 tygodniu. Kluczowe będzie również zapewnienie ciągłego dostępu do wody oraz paszy w postaci odpowiedniego startera.

niedziela poniedziałek wtorek środa czwartek piątek sobota styczeń luty marzec kwiecień maj czerwiec lipiec sierpień wrzesień październik listopad grudzień