JAK ROZWIJA SIĘ ZARODEK W KURZYM JAJKU? CZ. 2

Dodano:
JAK ROZWIJA SIĘ ZARODEK W KURZYM JAJKU? CZ. 2

W poprzednim tekście przybliżyliśmy Państwu ogólny zarys rozwoju zarodka w kurzym jajku. Jak jednak przebiega ten proces z podziałem na doby?

Niedługo po rozpoczęciu inkubacji w tylnej części jaja uwidacznia się punktowa, stosunkowa gęsta zbieranina komórek, które są "szkieletem" tułowia. Od niego powoli zaczynają się tworzyć głowa i kręgosłup pisklaka. Stopniowo pojawiają się pierwsze zaczątki przyszłych naczyń krwionośnych, a także wykształcają się już oczy. W drugim dniu inkubacji pojawia się już serce, a pod jego koniec — łączy się ono z naczyniami krwionośnymi i zaczyna bić. Trzeci dzień inkubacji to czas na rozwój dzioba, skrzydeł i nóg, oczywiście w bardzo początkowej fazie. Kolejna doba to moment oddzielania się zarodka od żółtka i otoczenia przez owodnię. Coraz wyraźniej zarysowuje się szkielet oraz nerki. Zarodek zwiją się w kształt litery C i teoretycznie posiada już wszystkie organy niezbędne do życia po wylęgu.

Od tego momentu sprawy nabierają znacznie większego tempa. Już w siódmej dobie bez trudu można dojrzeć nieźle rozwinięte nogi i skrzydła, a także znacznie powiększone oczy. W kolejnej dobie nadal rozwija się układ kostny i oddechowy pisklęcia. Już ok. dziewiątej doby można dostrzec pierwsze zawiązki piór! Od 11 do 13 doby zarodek znacznie się powiększa, a jego narządy wewnętrzne są już praktycznie w całości uformowane. Około osiemnastej doby rozpoczyna się oddychanie za pomocą płuc. Jeśli nie ma tlenu (lub jest go niedostatecznie wiele) w komorze powietrznej — zarodek zamiera. W ostatnich dniach inkubacji kurczak praktycznie wypełnia w całości jajko. 

Jak przebiega samo wyklucie się pisklaka? Wskutek kurczącego się miejsca w jaju oraz coraz większemu zapotrzebowaniu na tlen, zaczyna wykonywać ruchy głową i odpychać się nogami od skorupki, próbując przebić się na zewnątrz. Nierzadko pomaga sobie również dziobem. Po wykluciu się kurczę jest bardzo wyczerpane i dopiero po odzyskaniu sił rozpoczyna chodzić. 

Cały proces wykluwania się pisklęcia z całą pewnością jest jednym z największych cudów natury, jakie możemy obserwować. Aby zapewnić harmonijną i bezproblemową inkubację zarodków w sztucznych warunkach warto zdecydować się na profesjonalny sprzęt, który zapewni efektywny lęg piskląt.

niedziela poniedziałek wtorek środa czwartek piątek sobota styczeń luty marzec kwiecień maj czerwiec lipiec sierpień wrzesień październik listopad grudzień