JAK ROZWIJA SIĘ ZARODEK W KURZYM JAJKU?

Dodano:
JAK ROZWIJA SIĘ ZARODEK W KURZYM JAJKU?

Wiele osób kojarzy wykluwanie się kurcząt z uproszczonego procesu, widzianego w komiksach czy bajkach. Kura znosi jajko, wysiaduje je, a po pewnym czasie wyskakuje z niego piękny, żółty pisklaczek. Jak jednak cały proces wygląda w rzeczywistości? 

W momencie zniesienia jajka rozwój zarodka zostaje przerwany. Dzieje się tak na skutek różnicy temperatur pomiędzy tą wewnętrzną kury nioski a zewnętrzną temperaturą otoczenia. Im szybciej jajko zostanie umieszczone w inkubatorze, tym lepsze będą wyniki lęgu. W chwili zniesienia można wyróżnić w jaju dwie warstwy komórek, które są początkiem dwóch listków zarodkowych — ektodermy i entodermy. Trzeci, mezoderma, powstaje w trakcie pierwszej doby od rozpoczęcia inkubacji. Podczas całego cyklu rozwoju, który trwa 21 dni, z ektodermy rozwijają się skóra, układ nerwowy i narządy zmysłów. Z mezodermy tworzą się układ mięśniowy, kostny i krwionośny, a także narządy płciowe, tkanka tłuszczowa i nerki. Z entodermy natomiast powstaje układ oddechowy i przewód pokarmowy. 

Podczas rozwoju embrionalnego powstają aż cztery błony płodowe, z których każda pełni swoją odrębną, równie ważną rolę. Pęcherzyk żółtkowy ma na celu wytwarzanie enzymów, które rozkładają substancje żółtka na składniki przenikające do naczyń krwionośnych. Omocznia jest dość mocno unaczyniona i jest dla zarodka czymś w rodzaju narządu oddechowego. Krew przepływająca tuż pod skorupą jaja pobiera tlen i wydala dwutlenek węgla poprzez porowatości skorupki. W późniejszej fazie rozwoju omocznia zamyka się w ostrym końcu jajka, a poprzez połączenie z jelitem usuwane są do niej zbędne produkty przemiany materii. Kolejną błoną jest kosmówka, która otacza owodnię i styka się z błoną obiałkową jaja, dzięki czemu pobiera niezbędne substancje z białka. Owodnia natomiast początkowo okrywa tylko głowę zarodka, by później otoczyć go całego. W płynie owodniowym są nie tylko substancje odżywcze, ale również enzymy, które ułatwiają pozbywanie się złuszczonego nabłonka. Pełni on również funkcje ochronne — zarówno przed wyschnięciem, jak i przed urazami mechanicznymi. 

Proces inkubacji zarodka jak widać jest bardziej skomplikowany, niż wydawałoby się na pierwszy rzut oka. Jak jednak przebiega samo przejście od etapu zarodka do puchatego kurczaczka? O tym przeczytacie Państwo w drugiej części tekstu. 

niedziela poniedziałek wtorek środa czwartek piątek sobota styczeń luty marzec kwiecień maj czerwiec lipiec sierpień wrzesień październik listopad grudzień