Jak przechowywać jajka?

Dodano:
Jak przechowywać jajka?

Jajka są niezwykle wartościowym uzupełnieniem diety, ponieważ stanowią cenne źródło białka, witamin oraz składników mineralnych. W jaki sposób powinno się jednak prawidłowo przechowywać ten produkt? W teorii nie wydaje się to szczególnie skomplikowane – jajka w sklepach najczęściej znajdują się na półkach, z kolei zaraz po powrocie z zakupów trafiają prosto do lodówki. Czy jest to jednak w pełni konieczne?

Podstawa to odpowiednia temperatura


Dzisiaj już nikt nie ma wątpliwości, że jajka powinny być przechowywane w warunkach chłodniczych, ponieważ temperatura pokojowa stopniowo zmniejsza ich trwałość i świeżość. Właśnie z tego powodu najrozsądniej umieścić jaja w lodówce. Dlaczego jednak w supermarketach znajdują się one na zwykłych półkach? Jest to oczywiście podyktowane kwestią oszczędności – produkt jest składowany w sklepowej przestrzeni stosunkowo krótko i bez większego problemu może wytrzymać nawet tydzień w temperaturze oscylującej w granicach 20°C.

Wykorzystanie lodówki nie jest oczywiście jedynym wyjściem. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby do przechowywania jajek wykorzystać suche, ciemne i przede wszystkim stosunkowo chłodne przestrzenie w domu, np. spiżarnię. Jeżeli panująca tam temperatura będzie wynosiła 12–20°C, to produkt powinien wytrzymać około 2–3 tygodnie. Po upływie tego czasu jajka stracą swoje walory smakowe oraz odżywcze. Z kolei w chłodziarce (2-8°C) jaja mogą być magazynowane nawet 4–5 tygodni.

Co ciekawe, można dodatkowo wydłużyć świeżość jajek poprzez ułożenie ich zaokrąglonym końcem do góry. Dlaczego ten trik w ogóle działa? Odpowiada za to komora powietrzna, która znajduje się właśnie w tym rejonie jajka. Ustawienie skorupki w taki sposób spowolni proces parowania, a tym samym ograniczy tempo rozrastania się gazowego pęcherza.

Kilka zasad przechowywania jajek w lodówce


Dostępne dziś na rynku modele lodówek są bardzo często wyposażone w specjalnie wydzieloną sekcję drzwiczek z otworami, w których można pojedynczo umieszczać jajka. Naszym zdaniem takie rozwiązanie nie jest szczególnie wygodne (wymaga przeniesienia produktu z wytłoczek), a przy okazji stwarza spore ryzyko przypadkowego rozbicia (np. w czasie sięgania po inne artykuły spożywcze). Co więcej, jaja znajdujące się w drzwiach lodówki będą narażone na wahania temperatury wynikające z otwieraniem oraz zamykania urządzenia.

Właśnie dlatego najbezpieczniej przechowywać jajka w oryginalnym opakowaniu na jednej ze środkowych półek – panująca tam temperatura jest względnie stabilna, co wpłynie pozytywnie na trwałość produktu. Zamknięcie jaj w pojemniku uchroni je również przed przesiąknięciem innymi aromatami. Skorupki są niezwykle podatne na pochłanianie zapachów z otaczającej żywności, dlatego nie zalecamy trzymać w ich pobliżu serów, cebuli czy owoców cytrusowych.

Ostatnia porada – jajka nie powinny znajdować się na tej samej półce, co świeże owoce, otwarte jogurty czy marynujące się mięso. Na skorupce mogą znajdować się bowiem chorobotwórcze pałeczki odpowiedzialne za Salmonellozę. Oddzielenie surowych jaj uchroni Cię więc przed niezbyt przyjemnym zakażeniem.

Czy jajka można zamrozić?


Jajka mogą być z powodzeniem poddawane procesowi zamrażania. Niestety, produktu nie należy umieszczać w zamrażalniku w całości, ponieważ dojdzie wówczas do pęknięcia skorupki oraz zepsucia walorów treści jajka (a zwłaszcza żółtka, które na stałe zmieni swoją strukturę). Jak w takim razie zabrać się za mrożenie jaj? Wystarczy je rozbić, rozdzielić białko i żółtko, a następnie umieścić w osobnych i szczelnie zamkniętych pojemniczkach (w przypadku żółtka warto dodać nieco soli lub cukru).

Zamrożone w taki sposób jajka mogą być przechowywane nawet przez rok. Pamiętaj, aby mrozić tylko surowe produkty. Próba umieszczenia w zamrażalniku jajka ugotowanego na miękko czy twardo raczej nie zakończy się powodzeniem, ponieważ treść jaja stanie się wodnista i niesmaczna.

niedziela poniedziałek wtorek środa czwartek piątek sobota styczeń luty marzec kwiecień maj czerwiec lipiec sierpień wrzesień październik listopad grudzień