JAK PISKLĘ WYDOSTAJE SIĘ Z JAJKA?

Dodano:
JAK PISKLĘ WYDOSTAJE SIĘ Z JAJKA?

Wykluwanie stanowi ostatnią fazę inkubacji jaj – w czasie tego procesu pisklę samodzielnie przebija skorupkę i wydostaje się na zewnątrz. Aby wszystko poszło jednak zgodnie z planem, to konieczne jest zapewnienie odpowiednich warunków. W niniejszym wpisie tłumaczymy, jak dokładnie przebiega klucie piskląt oraz co powinieneś zrobić z młodymi, kiedy przyjdą już na świat.

Jak wygląda proces klucia piskląt?


Podczas fazy wylęgania dochodzi do rozwoju zarodka, który stopniowo przekształca się w pisklę. Po około 18 dniach rozpoczyna się drugi etap inkubacji, czyli wykluwanie. Przez kolejne 3 dni młode nakłuwają skorupkę (najczęściej w szerszym końcu, gdzie zlokalizowana jest komora powietrzna), aby wydostać się z jajka. Ptaki pomagają sobie w tym celu własnymi skrzydełkami i podważają połamane fragmenty skorupki na zasadzie dźwigni.

Jeżeli jajka były utrzymane we właściwych warunkach, to cały proces klucia nie powinien trwać dłużej niż 48 godzin. W większości przypadków wydostanie się pisklęcia przebiega jednak znacznie szybciej, zwłaszcza kiedy osobniki zaczynają się wzajemnie stymulować poprzez wydawanie dźwięków (popiskiwanie słychać nawet przez szczelnie zamkniętą skorupkę). Jeżeli po upływie dwóch pełnych dób dany osobnik dalej się nie wykluł, to niestety musisz pozbyć się go z hodowli. Pisklę, które potrzebowało zbyt dużo czasu na opuszczenie jajka nie będzie po prostu dobrym materiałem hodowlanym i z dużym prawdopodobieństwem padnie w ciągu paru dni.

Dobra rada – w czasie wykluwania pod żadnym pozorem nie obracaj jaj. Każdy ruch w ostatniej fazie inkubacji jest w stanie zaburzyć naturalny mechanizm pisklęcia, uniemożliwiając tym samym jego prawidłowe przyjście na świat.

Jakie warunki zapewnić w czasie klucia?


Jeżeli masz taką możliwość, to na okres wykluwania powinieneś przenieść jaja do klujnikaRozwiązaniem alternatywnym jest zaadaptowanie wnętrza inkubatora do potrzeb klucia – w tym celu zalecamy, abyś zamknął jaja w specjalnych koszach, zabezpieczając tym samym pisklęta przed upadkiem z wyżej położonych szuflad urządzenia. Niezależnie od tego, na co się zdecydujesz, musisz zwiększyć poziom wilgotności powietrza – w przypadku sprzętów wyposażonych w automatyczny system utrzymywania wilgotności Twoim jedynym obowiązkiem będzie kontrolowanie cyfrowych wskaźników oraz uzupełnienie wody w specjalnym zbiorniczku.

W czasie wykluwania równie ważna jest też wydajna wentylacja, ponieważ po rozbiciu skorupki pisklę zacznie oddychać powietrzem znajdującym się w jego otoczeniu. Jak zadbać o ten parametr? Jeżeli posiadasz urządzenie mechaniczne, będziesz musiał odsłonić jego wszystkie otwory wentylacyjne lub otworzyć pokrywę. W przypadku nowoczesnych klujników oraz inkubatorów zapewnieniem właściwej cyrkulacji powietrza zajmą się zaawansowane technologie wentylacyjne. Jeżeli zaniedbasz odpowiednią wymiany gazowej, to może dojść do przegrzania oraz uduszenia się piskląt.

Czy pomagać pisklętom w opuszczeniu skorupki?


Proces klucia trwa już ponad 48 godzin, a niektóre osobniki dalej nie opuściły swoich skorupek? Intuicja podpowiada, aby pomóc młodym w wydostaniu się z jajka, jednak w praktyce nie jest to zbyt dobry pomysł. Dlaczego? Jeżeli ptak jest zdrowy oraz prawidłowo rozwinięty, to poradzi z tym sobie samodzielnie. Pisklęta, które nie mogą opuścić jajka bez pomocy, są po prostu zbyt słabe i nie będą stanowiły wartościowego materiału hodowlanego.

Próby odłamywania fragmentów skorupki lub wyciągania pisklęcia na siłę mogą też doprowadzić do poważnych obrażeń ptaka, skutkujących kalectwem lub trwałą deformacją. Jeżeli zauważysz u któregokolwiek z osobników jakieś zwyrodnienia, to powinieneś w humanitarny sposób usunąć go z hodowli już na etapie przekładania do odchowalnika.

Jak postępować po wykluciu?


Kiedy pisklęta wydostaną się już ze skorupek, to powinny pozostać w inkubatorze lub klujniku aż do całkowitego wyschnięcia – zazwyczaj zajmuje to nie więcej niż 24 godziny. Nie wolno przetrzymywać ptactwa dłużej, ponieważ warunki panujące w urządzeniach lęgowych są w stanie doprowadzić do odwodnienia młodych. W tym czasie nie powinieneś podawać ptakom żadnego pokarmu ani płynów, ponieważ korzystają jeszcze z zapasów zgromadzonych w żółtku.

Kiedy pisklęta będą już całkowicie suche, to możesz je przenieść do odchowalnika. Nie posiadasz takiego urządzenia? W takim wypadku stwórz swoją własną wersję – do tego celu wystarczy Ci odpowiedni pojemnik oraz tzw. sztuczna kwoka, czyli lampa emitująca ciepło. Pamiętaj, że jako źródło energii cieplnej sprawdzi się tylko promiennik podczerwieni, a nie zwykłe żarówki oświetleniowe lub halogeny. Dopiero w odchowalniku pisklęta powinny otrzymać dostęp do paszy oraz czystej wody.

 
niedziela poniedziałek wtorek środa czwartek piątek sobota styczeń luty marzec kwiecień maj czerwiec lipiec sierpień wrzesień październik listopad grudzień