Istotne parametry przy procesie inkubacji jaj kurzych

Dodano:
Istotne parametry przy procesie inkubacji jaj kurzych

Sztuczne wylęganie jaj kurzych, który wymaga monitorowania wielu parametrów, aby zapewnić prawidłowy rozwój i wyklucie piskląt. Oto najważniejsze parametry do uwzględnienia:

Temperatura inkubacji

Jednym z najważniejszych parametrów jest temperatura inkubatora. Dla jaj kurzych temperatura powinna wynosić około 37,7°C. Ważne jest utrzymywanie stałej temperatury, aby uniknąć wychłodzenia lub przegrzania jaj, co może prowadzić do nieprawidłowego rozwoju zarodków.

Wilgotność wylęgu i klucia

Wilgotność w inkubatorze jest równie istotna. Dla jaj kurzych zalecana wilgotność wynosi około 50-55% w pierwszych 18 dniach inkubacji, a następnie wzrasta ona do 65-70% w ostatnich 2-3 dniach. Prawidłowa wilgotność jest kluczowa dla rozwoju piskląt i uniknięcia problemów z osuszaniem lub nadmierną wilgocią. Inkubatory Bio-Eggs utrzymują temperaturę i wilgotność zgodną z ustawionymi parametrami dzięki opatentowanemu systemowi Humisonic TM.

Obracanie Jaj

Jaja w przyrodzie są obracane przez kury-matki, aby zapobiec przyklejaniu się zarodków do błony płodowej. W inkubatorze konieczne jest regularne obracanie jaj, zazwyczaj co kilka godzin (najlepiej 2-3 razy dziennie, rano i wieczorem). To pomaga w równomiernym rozwoju zarodków i uniknięciu deformacji. Jeśli posługujesz się inkubatorem automatycznym to ważne jest, aby system obracarki tac wykonane były z odpowiedniego materiału chromowo-stalowego a silniki liniowe produkowane były w klasie ochrony IPX6 co da gwarancję, że będą one odporne na działanie wilgoci czy kurzu.

Wentylacja

Inkubator musi być odpowiednio wentylowany, aby dostarczać świeże powietrze i usuwać dwutlenek węgla. Dobra wentylacja zapewnia odpowiednią wymianę gazową i utrzymuje stabilne warunki w inkubatorze. System wentylacji AirRoute TM w inkubatorach Bio-Eggs ma certyfikat IP55 który świadczy o najwyższej ochronie przed kurzem i wilgocią. System rozprowadzi i utrzyma stałą temperaturę i wilgotność w całym inkubatorze. 

Inkubatory do jaj Bio-Eggs

Przepływ powietrza

Upewnij się, że inkubator zapewnia równomierne rozprowadzenie ciepła i wilgotności, aby uniknąć miejscowych obszarów o nieodpowiednich warunkach. Doskonale tutaj sprawdzą się inkubatory Bio-Eggs zaopatrzone w funkcję alarmu, jeśli jakiekolwiek parametry odbiegają od normy.

Czas inkubacji

Czas trwania inkubacji dla jaj kurzych wynosi zazwyczaj 21 dni. To ważny parametr, który należy monitorować, aby wiedzieć, kiedy można się spodziewać wyklucia piskląt.

Monitorowanie zarodka

Możesz użyć specjalnych jajopokazywaczek lub innych narzędzi do sprawdzania rozwoju zarodków podczas inkubacji. To pozwala na wykluczenie jaj, które nie rozwinęły się prawidłowo.

Higiena

Inkubator do jaj i same jaja muszą być utrzymywane w czystości, aby zapobiec zakażeniom i rozwojowi chorób. Regularne mycie i dezynfekcja/ higiena inkubatora oraz dbanie o higienę rąk podczas obsługi jaj są kluczowe.

Monitorowanie pH

Kontrolowanie pH jaj może być istotne, zwłaszcza w przypadku jaj z hodowli. Dobre zarządzanie pH może pomóc w uniknięciu problemów z rozwojem zarodków.

Kontrola mikroklimatu

Monitorowanie ogólnego mikroklimatu w inkubatorze, jak na przykład poziomu dwutlenku węgla, może pomóc w utrzymaniu optymalnych warunków dla rozwoju zarodków.

Precyzyjna kontrola powyższych parametrów jest kluczowa dla sukcesu sztucznego wylęgania jaj kurzych i zapewnienia zdrowego rozwoju piskląt. Nieprawidłowe warunki inkubacji mogą prowadzić do zaburzeń rozwoju, deformacji lub śmierci zarodków, dlatego regularne monitorowanie i odpowiednie dostosowywanie inkubatora są niezbędne.

niedziela poniedziałek wtorek środa czwartek piątek sobota styczeń luty marzec kwiecień maj czerwiec lipiec sierpień wrzesień październik listopad grudzień