DZIESIĘĆ CIEKAWOSTEK O KURACH

Dodano:
DZIESIĘĆ CIEKAWOSTEK O KURACH

W Polsce co roku ubija się ponad 1100 mln sztuk drobiu i wszystko wskazuje na to, że ta liczba będzie jeszcze przez dłuższy czas tylko rosła. Podobną tendencję obserwujemy zresztą na całym świecie – kury są hodowane i zabijane częściej niż wszystkie pozostałe zwierzęta hodowlane razem wzięte. Trend mogą jednak odwrócić środowiska, które zwracają uwagę zarówno na cierpienie inwentarza, jak też szkodliwość przemysłu mięsnego. Jednym z argumentów są też wyjątkowe cechy, jakimi charakteryzują się kury.

1. Kury mają doskonałą pamięć...

Choć mogłoby się wydawać, że wszystkie kury są do siebie łudząco podobne, to w rzeczywistości ich twarze wyraźnie się różnią. Ich wygląd jest na tyle charakterystyczny, że poszczególne osobniki są w stanie się rozpoznać, a co więcej potrafią zapamiętać ponad 100 twarzy przedstawicieli swojego gatunku, nawet po kilkumiesięcznej rozłące.

2. … i są naprawdę inteligentne

Zgodnie z wynikami badań, młode pisklęta są mądrzejsze niż ... dzieci. Liczne eksperymenty pokazały, że kury są w stanie rozumieć podstawowe prawidła matematyczne, a nawet potrafią myśleć w oparciu o logikę. Najlepszym dowodem jest fakt, iż dwudniowe kurczęta rozumieją, że dany przedmiot nie znika, kiedy przestaje być w ich polu widzenia – być może nie robi to większego wrażenia, jednak podobną umiejętność dzieci wykształcają dopiero w okolicach 7. miesiąca życia. U kur obserwuje się też bardzo wysoką samokontrolę.

3. Zaawansowany sposób komunikowania

Kury wykształciły złożony sposób przekazywania sobie ważnych informacji. Opracowany przez nieloty „język” składa się z około 30 dźwięków, a każdy z nich ma inne znaczenie. Z ich pomocą ptaki ostrzegają resztę stada przed drapieżnikami lub innym zagrożeniem, informują o lokalizacji pożywienia czy nawet swoim samopoczuciu.

4. Kurze sny

Badania aktywności kurzych fal mózgowych pokazały, że u ptaków występuje faza snu zwana REM. W praktyce oznacza to, że kury są w stanie śnić, doświadczając zarówno przyjemnych marzeń sennych, jak też koszmarów – zupełnie tak, jak ludzie.

5. Różnice w nieśności

Kury żyjące dziko na wolności cechują się bardzo niską nieśnością – ich możliwości produkcyjne w okresie lęgowym wynoszą zaledwie od 10 do 15 jaj przez cały rok. Sytuacja przedstawia się jednak zupełnie inaczej w przypadku kur zamieszkujących fermy przemysłowe – osobniki hodowlane są w stanie znieść nawet 300 jaj. Przekłada się to oczywiście na mocne obciążenie organizmu, układu kostnego oraz narządów wewnętrznych.

6. Kurza hierarchia społeczna

Obserwacje kurzych stadek przyniosły zadziwiające wnioski dotyczące panującej w nich hierarchii. Nioski wykształciły własną pierwotną strukturę społeczną, która określa kolejność dostępu do jedzenia. Niestety, wspomniany mechanizm przestaje działać w przypadku dużych skupisk, jakie możemy spotkać na fermach przemysłowych – tam naturalny porządek się załamuje, a osobniki pod wpływem silnego stresu zaczynają przejawiać wzmożoną agresję.

7. Nauczone życia w dziczy

Zanim kury trafiły do przydomowych zagród, to przed tysiącami lat zamieszkiwały tropikalne lasy deszczowe. Egzotyczne pochodzenie przekłada się oczywiście na zachowanie oraz instynkty ptaków. Właśnie z tego powodu nieloty nie czują się zbyt dobrze na sztucznych pastwiskach, ponieważ znajdująca się tam niska roślinność nie daje im możliwości ucieczki oraz schowania się. O dobrym przystosowaniu kur do życia w dziczy może świadczyć chociażby fakt, iż zgodnie z wynikami badań są one w stanie przeżyć nawet 90% ataków drapieżników, kiedy znajdują się w swoim naturalnym środowisku.

8. Dinozaurzy rodowód

Prace archeologiczne oraz postępy w dziedzinie badań nad materiałem genetycznym pozwoliły ustalić, że zwykłe kury nioski są obecnie najbliższymi żyjącymi krewnymi Tyranozaura, czyli jednego z bardziej charakterystycznych oraz lepiej znanych dinozaurów.

9. Przyjacielskie relacje

Kury nie traktują wszystkich osobników należących do danego stada w taki sam sposób. Ptaki potrafią bowiem nawiązywać naprawdę zażyłe przyjaźnie oraz okazywać sobie miłe gesty. Dobrym przykładem może być np. dzielenie się znalezionym pokarmem z zaprzyjaźnionymi nioskami w pierwszeństwie przed całą resztą grupy.

10. Długie naturalne życie

Przeciętna kura jest w stanie przeżyć od 6 do nawet 11 lat – oczywiście zakładając, że znajduje się w swoim naturalnym środowisku, a nie jest intensywnie wykorzystywana przez przemysł. Najstarsza znana rekordzistka miała aż 16 lat. Z kolei bojlery, które są hodowane na mięso, przeżywają średnio od 40 do 50 dni. Jeszcze krócej żyją osobniki płci męskiej wykluwające się na fermach nastawionych na produkcję jaj, ponieważ zostają zabijane zaraz po wykluciu.

 
niedziela poniedziałek wtorek środa czwartek piątek sobota styczeń luty marzec kwiecień maj czerwiec lipiec sierpień wrzesień październik listopad grudzień