Dlaczego warto zainwestować w skubarki do drobiu?

Dodano:
Dlaczego warto zainwestować w skubarki do drobiu?

Mięso drobiowe ma wiele walorów odżywczych, a także wyróżnia się smakiem oraz znakomitą przyswajalnością. Jego ważną cechą jest również łatwość przygotowania do spożycia, a także stosunkowo szeroka gama zastosowań kulinarnych. Konsumenci najchętniej kupują całe tuszki lub w postaci podzielonej na fragmenty jako półtuszki oraz uda, podudzia, skrzydełka, piersi, jak również korpusy. Przed patroszeniem i rozbiorem mięsa każda sztuka musi jednak zostać pozbawiona upierzenia. Proces ten byłby nieefektywny i czasochłonny, gdyby prowadzić go ręcznie. Takie rozwiązanie wybiera się tylko wtedy, gdy w grę wchodzi pozyskanie pierza lub puchu dobrej jakości. Tam, gdzie potrzebne jest mięso, korzysta się z urządzeń nazywanych skubarkami do drobiu. Przekonajmy się, jaka jest ich rola oraz sposób działania.

Technologia przygotowania tuszek drobiowych a stosowanie skubarek

Większość etapów technologicznych związanych z pozyskiwaniem mięsa drobiowego została w pełni zmechanizowana. Obejmuje to zarówno ubój, jak i późniejsze etapy przygotowania tuszek. Zaraz po automatycznym uboju i wykrwawieniu tuszki są poddawane procesowi parzenia, który ma doprowadzić do rozluźnienia torebek piórowych. W zależności od gatunku i przeznaczenia mięsa wykorzystywana jest woda o różnych temperaturach od około 51°C aż do 68°C stosowanych przy gęsiach. Zaraz po zakończeniu oparzania tuszki są umieszczane w automatycznych skubarkach, które pozwalają na szybkie i dokładne pozbycie się upierzenia. Tylko w niektórych przypadkach konieczne jest późniejsze doczyszczanie w procesie woskowania. Tak przygotowana tuszka może zostać skierowana do dalszego przerobu związanego z patroszeniem oraz rozbiorem.

Co można zyskać, korzystając ze skubarek?

Automatyzacja skubania daje dużą oszczędność czasu i pozwala na przyspieszenie całego procesu oraz zredukowanie jego kosztów. Jest to tym ważniejsze, że operacja ta należy do najbardziej pracochłonnych, a jednocześnie wymagających sporej precyzji i uzyskania wysokiej jakości, by nie uszkodzić skóry, co mogłoby spowodować obniżenie wartości końcowego produktu. Zakup skubarek dopasowanych do konkretnego gatunku jest więc inwestycją, która może szybko się zwrócić, a przy działalności prowadzonej na większą skalę będzie po prostu niezbędna.

niedziela poniedziałek wtorek środa czwartek piątek sobota styczeń luty marzec kwiecień maj czerwiec lipiec sierpień wrzesień październik listopad grudzień