DLACZEGO WARTO JEŚĆ JAJKA?

Dodano:
DLACZEGO WARTO JEŚĆ JAJKA?

Jeszcze kilkanaście lat temu liczni lekarze przestrzegali nas przed regularnym spożywaniem jajek tłumacząc, że zawarty w nich cholesterol jest niebezpieczny dla naszego zdrowia. Teraz wiemy, że jajek nie trzeba się obawiać, ponieważ mają nam naprawdę dużo do zaoferowania – nie tylko pod względem wartości odżywczych, ale również licznych witamin i związków organicznych, które mają zbawienny wpływ na stan naszego organizmu. W dzisiejszym wpisie odpowiemy na pytanie, dlaczego warto jeść jajka.

Jajko, czyli skarbnica wartości odżywczych i witamin

Zwykłe kurze jajo jest świetnym źródłem pełnowartościowego i łatwo przyswajalnego białka zwierzęcego. Ta druga cecha sprawia, że jajka są szczególnie polecane dla małych dzieci, ponieważ białko jest dla nich niezbędne dla właściwego rozwoju oraz budowania wytrzymałego układu kostnego. Oczywiście spożywanie jajek przynosi równie duże korzyści dla dorosłych – dostarczają one bowiem niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania organizmu aminokwasów egzogennych, których nie potrafimy samodzielnie wytwarzać. Te związki chemiczne odpowiadają m.in. za prawidłową produkcję hormonów, działanie układu nerwowego i mięśniowego, a nawet za przemianę materii i regenerację tkanek.

Jajka zawierają również naturalne przeciwutleniacze, czyli luteinę i zeaksantynę, które nie tylko zwalczają wolne rodniki odpowiedzialne za powstawanie wielu chorób, w tym nowotworowych, ale także dbają o stan naszych oczu – spowalniają rozwój zaćmy oraz degradację plamki żółtej. Nie mniejsze znaczenie ma lecytyna, która rozbija spożywane tłuszcze i uniemożliwia odkładanie się blaszki miażdżycowej.

Nie można też zapomnieć o tym, że jajko to prawdziwa bomba witaminowa – znajdziemy w nim witaminy z grupy A, D, E oraz B. Warto jednak pamiętać, że zawartość składników odżywczych w gotowym posiłku będzie zależała od sposobu jego przygotowania. Jeżeli zależy nam na tym, aby jajko zachowało swoje drogocenne mikroelementy, to powinniśmy nie poddawać go długiej obróbce cieplnej.

Jajka a wysoki cholesterol

Od 170 do 185 mg – właśnie tyle cholesterolu możemy znaleźć w jajku kurzym o średnim rozmiarze. Ta liczba jeszcze do niedawna mocno oddziaływała na wyobraźnię specjalistów, którzy odradzali spożywanie jaj – zgodnie z ich opiniami był to bowiem najprostszy sposób, żeby nabawić się problemów z układem krążenia, które mogły doprowadzić do tak poważnych następstw, jak zawał czy nawet udar.

Osobom z podwyższonym poziomem cholesterolu zalecano więc, aby tygodniowo jadły tylko 1 jajko, włączając w to nawet ciasta i makarony. Rekomendacje z tamtego czasu do dziś rezonują w społeczeństwie i sprawiają, że konsumenci mają wyrzuty sumienia, np. po skonsumowaniu obfitej jajecznicy. Dziś wiemy jednak, że ograniczenie spożycia cholesterolu ma marginalny wpływ na jego poziom we krwi. Podwyższona zawartość tego organicznego związku chemicznego w naszym organizmie to głównie sprawka wątroby, która odpowiada za jego produkcję. Prawdziwym winowajcą nie jest więc wcale jajko, a nasza genetyka.

Jakie jajka wybierać?

Aby ułatwić konsumentom wybór, jajka są oznaczane specjalnymi kodami, które pozwalają określić m.in. ich źródło pochodzenia, sposób chowu czy też rozmiar. Ze wszystkich wspomnianych parametrów dla coraz bardziej świadomych klientów najistotniejszy jest oczywiście ten wskazujący system chowu stosowany na danej fermie.

Cyfrą 0 oznacza się jajka pochodzące z hodowli ekologicznych. Tzw. zerówki są najbardziej pożądane, ponieważ cechują się doskonałymi walorami smakowymi, a przy ich produkcji ptaki nie doświadczają uciążliwych warunków bytowych. Jajka z cyfrą 1 pochodzą od kur z chowu wolnowybiegowego, który zasadniczo różni się tylko rodzajem stosowanych pasz.

Mniejszym zainteresowaniem cieszą się jajka oznaczone cyfrą 2 (czyli ściółkowe) oraz 3 (czyli klatkowe). Te ostatnie budzą szczególne wątpliwości natury moralnej, ponieważ hodowane w ten sposób kury na stałe przebywają w klatkach dla drobiu i nie mają możliwości swobodnego przemieszczania się. Nie pozostaje to również obojętne dla jakości produkowanych przez nie jaj – stres sprawia, że cechują się one zauważalnie gorszym smakiem, jednak wciąż są wykorzystywane w wielu branżach ze względu na niską cenę.

 
niedziela poniedziałek wtorek środa czwartek piątek sobota styczeń luty marzec kwiecień maj czerwiec lipiec sierpień wrzesień październik listopad grudzień