DLACZEGO W NIEKTÓRYCH JAJKACH SĄ DWA ŻÓŁTKA?

Dodano:
DLACZEGO W NIEKTÓRYCH JAJKACH SĄ DWA ŻÓŁTKA?

Z pewnością kiedyś zdarzyło Ci się rozbić jajko i natrafić na podwójne żółtko. Czy zastanawiałeś się, co jest źródłem tej anomalii? Zdaniem niektórych, za nietypowe zmiany wewnątrz skorupki odpowiadają antybiotyki, które podaje się nioskom na przemysłowych fermach. Ten pogląd jest jednak szkodliwym mitem, który skutecznie zniechęca do spożywania jaj z dwoma żółtkami, przez co często lądują one w śmietniku. Zupełnie niesłusznie!

Podwójne żółtko – skąd się bierze?

Występowanie podwójnego żółtka wewnątrz kurzych jaj nie jest wcale spowodowane stosowaniem antybiotyków, groźnymi mutacjami czy zastosowanym systemem chowu – odbiegające od normy jajka można spotkać zarówno na fermach przemysłowych, gdzie stosuje się klatki dla drobiu, jak i w przydomowych hodowlach. Czynnikiem, który wpływa na nietypową zawartość skorupki są tak naprawdę zmiany hormonalne, jakie można zaobserwować przede wszystkim u młodych kur, które dopiero zaczynają się nieść (mowa o osobnikach w wieku od 20 do 28 tygodni).

W dużym uproszczeniu rozregulowana gospodarka hormonalna wpływa na działanie kurzego układu rozrodczego. W efekcie dana nioska może uwolnić w czasie codziennego cyklu owulacji więcej niż jedno jajeczko, co przekłada się tym samym na produkcję dodatkowego żółtka.

Zgodnie z szacunkami, około 1 na 1000 jaj ma podwójne żółtko. Szansa na odnalezienie jajka z „bogatszym” wnętrzem dość znacznie rośnie jednak w przypadku młodych kur – osobniki, które dopiero weszły w fazę nieśności są w stanie składać dwużółtkowe jajeczka nawet 10 razy częściej. Co ciekawe, w skorupce kurzego jajka można znaleźć o wiele więcej żółtek – oficjalny światowy rekord wynosi aż 9!

Dwa żółtka jako obiekt przesądów i ludowych wierzeń

Niespodzianki w postaci podwójnych żółtek nie są wcale domeną współczesnych czasów oraz masowej produkcji jaj. Zjawisko było bowiem obserwowane oraz opisywane już setki lat temu, jednak z braku wiedzy na temat jego źródła, nietypowe jajka stawały się obiektami wielu przesądów. Zgodnie z podaniami, Wikingowie uważali dwa żółtka za zły omen, który zwiastuje rychłe nadejście śmierci. Starożytni mieszkańcy terenów dzisiejszej Skandynawii byli jednak odosobnieni w swoich wierzeniach, ponieważ w większości historycznych i współczesnych kultur jajka kojarzą się powszechnie z nowym życiem.

W systemie wierzeń pogan zamieszkujących tereny obecnej Europy zachodniej i środkowej podwójne żółtko było oznaką wielkiego szczęścia, jakie miało spotkać osobę, która „otworzyła” nietypowe jajko. Podobne przesądy funkcjonowały w kulturze staropolskiej – dwużółtkowe jaja były jednoznaczne z przychylnością losu. Uważano również, że dwa żółtka symbolizują nadejście bardzo licznego potomstwa.

Podwójne żółtka to świetny pomysł na biznes

Nawet najbardziej nietypowe produkty prędzej czy później znajdą swojego nabywcę. Nie inaczej jest w przypadku dwużółtkowych jajek. Niektórzy producenci wpadli więc na pomysł, aby jeszcze przed zapakowaniem wykrywać nietypowe jaja i sprzedawać je po wyższej cenie od tych klasycznych. Taki nietypowy model biznesowy jest szczególnie popularny w Stanach Zjednoczonych, jednak na podobny krok kilka lat temu zdecydowała się brytyjska marka Marks & Spencer, która również zaczęła oferować w swoich sklepach tzw. Double Yolkers.

W jaki sposób właściciele ferm są jednak w stanie znaleźć jajka, które zawierają dwa żółtka? Odpowiedź jest bardzo prosta – wykorzystują do tego celu silny strumień światła, umożliwiający im inspekcję wnętrza skorupki (dokładnie w taki sam sposób wykrywa się wszelkie inne nieprawidłowości przy wyborze jaj do sztucznej inkubacji). Małą podpowiedzią jest również rozmiar jaj – te dwużółtkowe są zazwyczaj zauważalnie większe od pozostałych.

 
niedziela poniedziałek wtorek środa czwartek piątek sobota styczeń luty marzec kwiecień maj czerwiec lipiec sierpień wrzesień październik listopad grudzień