Czym różni się inkubator od klujnika?

Dodano:
Czym różni się inkubator od klujnika?

Proces wylęgu piskląt prowadzony w ramach hodowli wymaga zastosowania rozwiązań, które będą stwarzały optymalne warunki do rozwoju, zbliżone pod względem kluczowych parametrów do tych, jakie występują w przypadku naturalnej opieki sprawowanej przez kwokę. Wśród urządzeń, które dają możliwość dopasowania temperatury, wilgotności i poziomu wymiany powietrza do występujących u ptactwa wolno żyjącego znajdują się inkubatory do wylęgu jaj, a także klujniki. Przekonajmy się, czym różnią się od siebie.

Jaka jest funkcja inkubatora?

Inkubator do wylęgu jaj to urządzenie, którego zadaniem jest symulowanie warunków występujących podczas wysiadywania jaj przez kwokę przy działaniu na skalę przemysłową. Podstawową funkcją inkubatora jest utrzymanie temperatury na poziomie między 37,5°C a 38°C oraz wilgotności wynoszącej około 50–60%. Istotna będzie intensywna wymiana powietrza, sięgająca 0,01 cm3 na jajo w ciągu godziny. Wewnątrz komory inkubatora jaja są więc ogrzewane. Równie ważne jest obracanie jaj, co zapobiega kontaktowi rozwijającego się zarodka ze skorupką jaja i w efekcie jego przyklejenia się do skorupki prowadzącego do obumarcia. Znaczenie ma też fakt, że w tym procesie zarodek przemieszcza się w strefę, gdzie znajduje się mniej wykorzystywane do tej pory białko, co sprzyja rozwojowi zwłaszcza w pierwszym jego tygodniu. W inkubatorze jaja przebywają przez 18 dni.

Do czego służy klujnik?

Klujnik to urządzenie, w którym z jaj zaczynają się wydostawać pisklęta. Również tutaj ważne będą odpowiednie warunki zewnętrzne, które odbiegają jednak nieco od tych, jakie panują w inkubatorze. W klujniku optymalna temperatura jest niższa i wynosi od 37°C do 37,5°C, większa będzie natomiast wilgotność, która musi sięgać 76%–80%. Potrzebna jest tu też szybsza wymiana powietrza wynosząca 0,03 cm3 na jajo w ciągu godziny. W przeciwieństwie do inkubatora w klujniku nie obraca się jaj, ponieważ prowadziłoby to do zaburzeń w procesie wylęgu. W klujniku jaja, a następnie pisklęta przebywają między 18 a 21 dobą. Z niego trafiają zwykle po 24 godzinach do odchowalni dla drobiu, gdzie są ogrzewane, pojone oraz karmione specjalnie dobraną paszą.

niedziela poniedziałek wtorek środa czwartek piątek sobota styczeń luty marzec kwiecień maj czerwiec lipiec sierpień wrzesień październik listopad grudzień