Czy należy myć jajka przed spożyciem?

Dodano:
Czy należy myć jajka przed spożyciem?

Jajka to niezwykle uniwersalny produkt żywnościowy, który odznacza się świetnymi wartościami odżywczymi oraz dużą ilością witamin i składników mineralnych. Sporo konsumentów obawia się jednak włączyć jajka do swojej codziennej diety przez brud, jaki znajduje się na skorupkach. W końcu nawet niewielkie skupisko zanieczyszczeń jest w stanie doprowadzić do poważnego zatrucia pokarmowego. Dlaczego w takim razie jajka sprzedawane w sklepach są brudne? Czy produkt należy myć zaraz po przyniesieniu do domu? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w niniejszym wpisie.

Dlaczego jajka trafiające do sklepów nie są czyste?

Brud znajdujący się na skorupkach kurzych jaj to widok typowy nie tylko dla drobnych targowisk, ale także wielkich supermarketów. Jak to jednak możliwe, że produkty dopuszczone do oficjalnej sprzedaży nie są idealnie czyste? Odpowiadają za to przede wszystkim przepisy prawne, które w jednoznaczny sposób nie regulują dopuszczalnej ilości bakterii, jaka może znajdować się na jajach.

Regulacje unijne wskazują jedynie, aby produkty spożywcze były wolne od zanieczyszczeń bakteriologicznych. Warto dodać, że zgodnie z obowiązującym prawem czyszczenie jaj przeznaczonych do sprzedaży oraz spożycia przez konsumentów jest zakazane. Właśnie dlatego producenci, pracownicy zakładów pakowania ani sami sprzedawcy nie myją skorupek.

Przed trafieniem na sklepowe półki jajka są tylko sortowane oraz naświetlane za pomocą specjalnych lamp UV. Samodzielne wyczyszczenie jajek przed ich jakimkolwiek wykorzystaniem wydaje się więc koniecznością. Sprawa nie jest jednak taka prosta i należy pamiętać o kilku zasadach.

Mycie jajek? Tak, ale nie zaraz po zakupie

Czyszczenie jaj zaraz po przyniesieniu ze sklepu w teorii wydaje się całkiem rozsądnym pomysłem – w końcu można szybko pozbyć się wszelkich zabrudzeń czy kurzych piór, które w trakcie „produkcji” przykleiły się do skorupki. W praktyce takie działanie nie jest jednak zalecane. Dlaczego? Otóż na powierzchni jajka znajduje się naturalna warstwa ochronna, która zabezpiecza jego wnętrze przed zepsuciem oraz zbyt szybkim wyparowaniem wody. Dokładne wyszorowanie skorupki sprawi, że wspomniana osłona zniknie, skracając tym samym termin przydatności do spożycia.

Jajka powinno się więc myć zaraz przed użyciem, a zwłaszcza wtedy, gdy produkt ma być spożywany bez obróbki termicznej (mowa tutaj m.in. o przygotowywaniu tatara, kogla-mogla czy kremów do ciast). Warto, aby staranne czyszczenie jaj stało się nawykiem, nawet w czasie smażenia jajecznicy czy gotowania jajek na twardo. Dzięki temu można w znacznym stopniu zminimalizować ryzyko zatruć pokarmowych wywołanych pałeczkami salmonelli.

Musisz tylko pamiętać, że nawet bardzo dokładne czyszczenie nie usunie wszystkich zagrożeń biologicznych. Jak podają naukowcy, bakterie znajdujące się na skorupkach kurzych jaj giną dopiero w temperaturze 60-65°C.

Jak należy myć kurze jajka?

Do wyczyszczenia jaj nie potrzeba żadnych detergentów, wystarczy tylko woda oraz porządna myjka kuchenna. Aby proces mycia przebiegał sprawnie, warto wykorzystać obie komory zlewozmywaka. Jedna będzie służyła do moczenia jajek w gorącej wodzie oraz przecierania z pomocą szczotki, z kolei druga pozwoli na wygodne opłukiwanie skorupek pod bieżącym strumieniem z kranu. Po wymyciu należy odłożyć czyste jajka w bezpieczne miejsce, np. do osobnego pojemniczka lub na ręcznik papierowy.

Kiedy wszystkie jajka zostaną już starannie wyczyszczone, możesz zabrać się za umycie zlewu. Do tego celu posłuż się zwykłym płynem do mycia naczyń lub octem, aby skutecznie pozbyć się ewentualnych drobnoustrojów. Obie komory wyczyszczone? W takim razie pozostaje już tylko dokładnie umyć dłonie i zacząć przygotowywać potrawę.

niedziela poniedziałek wtorek środa czwartek piątek sobota styczeń luty marzec kwiecień maj czerwiec lipiec sierpień wrzesień październik listopad grudzień