CZY MOŻNA GOTOWAĆ JAJKA W MIKROFALI?

Dodano:
CZY MOŻNA GOTOWAĆ JAJKA W MIKROFALI?

Gotowane jajka to świetny dodatek do różnego rodzaju sałatek i przystawek, a także prosty sposób na szybkie i pożywne śniadanie. Do obróbki termicznej tego produktu najczęściej wykorzystuje się garnek oraz kuchenkę, jednak niektórzy decydują się na wykorzystanie … mikrofalówki. Czy taki sposób ma w ogóle sens i nie wpływa negatywnie na smak jaj? Odpowiedź znajdziesz w niniejszym wpisie.

Gotowanie jajek w mikrofalówce – krok po kroku

Aby ugotować jajka w mikrofalówce, będziesz potrzebował odpowiedniego pojemnika – najlepiej, aby był wykonany ze specjalnego rodzaju plastiku, który nadaje się do użytku w urządzeniach tego rodzaju. Zalecamy unikać naczyń ceramicznych, ponieważ pochłaniają spore ilości energii cieplnej. Produkty metalowe lub zawierające metalowe elementy również nie są szczególnie dobrym wyborem – w wyniku reakcji z falami elektromagnetycznymi wytwarzają bowiem iskry, które mogą być potencjalnie niebezpieczne dla stanu Twojej mikrofalówki.

Znalazłeś już pojemnik? W takim razie wystarczy, że umieścisz w nim jajko, a następnie zalejesz je ciepłą wodą w taki sposób, aby skorupka była całkowicie schowana pod jej powierzchnią. Tak przygotowane naczynie umieść wewnątrz mikrofali i uruchom ją na najniższej mocy. Ile czasu potrzeba na ugotowanie jajka? Wszystko zależy od tego, jaki rodzaj Ci najbardziej smakuje:

  • jeżeli chcesz przyrządzić jajko na miękko, czyli z płynnym żółtkiem, to ustaw timer na około 4-5 minut. Po tym czasie natychmiast wyjmij produkt z wnętrza kuchenki i umieść go w zimnej wodzie – kiedy skorupka delikatnie ostygnie, jajko jest już gotowe do zjedzenia,
  • wolisz klasyczne jajka na twardo? W takim razie postępuj zgodnie z powyższymi wskazówkami, jednak po upływie określonego czasu pozostaw jajo w pojemniku z gorącą wodą na dodatkową minutę.

Istnieje jednak alternatywna metoda, która pozwala na ugotowanie jajek na twardo bez skorupek. Jak to zrobić? Do plastikowego pojemniczka nalej nieco wody, a następnie wbij do środka jajo. Później zakryj naczynie (np. wieczkiem lub talerzykiem) i wstaw je do mikrofalówki na około 2-3 minuty. Po tym czasie wyjmij całość z urządzenia i odczekaj około 30 sekund, aby jajka zdążyły nieco ostygnąć.

O czym warto pamiętać?

W internecie często można spotkać się z poglądem, że gotowanie jajek w mikrofalówce może doprowadzić do ich eksplozji. Nie jest to żaden wymysł, tylko fakt wynikający z podstawowych zasad fizyki. Duża moc mikrofalówki w połączeniu z długim czasem obróbki i wysoką temperaturą mogą zwiększyć ciśnienie wewnątrz jajka do takiego stopnia, że skorupka nie wytrzyma oddziałujących na nią sił i zwyczajnie pęknie. Takie zjawisko nie jest na szczęście groźne, jednak może doprowadzić do powstania sporego bałaganu wewnątrz mikrofali.

Jak uniknąć wybuchu jajka podczas gotowania?

Są na to właściwie dwa sposoby. Pierwszy z nich polega na delikatnym przebiciu jajka. Mała dziurka w skorupce pozwala na ujście nadmiaru gazów, zapobiegając tym samym eksplozji. Nie jest to jednak metoda idealna, ponieważ stworzenie zbyt dużego otworu doprowadzi do wypłynięcia treści jajka oraz jej nierównomiernego ugotowania. Lepszym wyjściem jest dodanie niewielkiej ilości soli do pojemnika z wodą – najlepiej około pół łyżeczki na każde jajko.

Czy gotowanie jajek w mikrofalówce jest bezpieczne dla zdrowia?

Podgrzewanie dań w mikrofalówce wcale nie sprawia, że tracą one swoje wartości odżywcze i stają się szkodliwe dla zdrowia, to tylko popularny mit. Możesz więc bez obaw wykorzystywać moc fal elektromagnetycznych do przyrządzania jajek – nie ma to żadnego wpływu na ich skład, smak ani zapach.

W rzeczywistości skorzystanie z mikrofalówki zamiast garnka oraz kuchenki gazowej może przynieść Ci nawet korzyści. Przede wszystkim sporą oszczędność czasu, ponieważ mikrofale pozwalają znacznie ograniczyć długość obróbki termicznej. Warto dodać, że dzięki temu jajko zachowa też większą ilość cennych substancji, takich jak m.in. witaminy czy składniki mineralne, które normalnie uległyby częściowemu rozpadowi w czasie klasycznego gotowania na wodzie.

niedziela poniedziałek wtorek środa czwartek piątek sobota styczeń luty marzec kwiecień maj czerwiec lipiec sierpień wrzesień październik listopad grudzień