CO ZROBIĆ, ŻEBY JAJKA W TRAKCIE GOTOWANIA NIE PĘKAŁY?

Dodano:
CO ZROBIĆ, ŻEBY JAJKA W TRAKCIE GOTOWANIA NIE PĘKAŁY?

Pękanie jajek w czasie gotowania nie jest niczym niecodziennym. Nie zmienia to jednak faktu, że nawet taki drobny „wypadek przy pracy” może skutecznie zepsuć danie i kosztować sporo nerwów. Co właściwie sprawia, że skorupka nie wytrzymuje obróbki termicznej i w jaki sposób można temu zapobiec? W niniejszym wpisie przedstawiamy sprawdzone sposoby, dzięki którym już nigdy nie doprowadzisz do pęknięcia jajka w trakcie gotowania.

Dlaczego skorupka pęka w czasie gotowania?


W większości przypadków pękanie skorupki w trakcie gotowania nie wynika z jej uszkodzeń, tylko wkładania do wrzącej wody jajek, które wcześniej były przechowywane w lodówce. Spora różnica temperatur sprawia, że dochodzi do szybkiego nagrzewania oraz rozszerzania się gazów wewnątrz jajka. Kiedy ciśnienie staje się zbyt duże, to w najsłabszym miejscu skorupki powstaje pęknięcie, którym wraz z powietrzem wydostaje się również część białka.

Aby uniknąć takiego scenariusza, warto wyjąć jajka z lodówki przynajmniej 30 minut przed gotowaniem i umieścić w misce z wodą. Po tym czasie dojdzie do zrównania temperatury, dzięki czemu skorupka nie powinna pęknąć. Musisz jednak pamiętać, że czasem nie można uniknąć uszkodzenia jajka w czasie jego obróbki termicznej – niektóre jaja posiadają po prostu mikroskopijne rozszczepy, które trudno dostrzec w sklepie.

Pamiętaj o dobraniu odpowiedniego garnka


Jeżeli planujesz ugotowanie większej ilości jajek, np. na potrzeby sałatki czy przygotowania efektownych przystawek dla gości, wybierz garnek o większej pojemności. Zbyt mały garnuszek nie tylko utrudni równomierną obróbkę termiczną, ale zwiększy też ryzyko przypadkowego uszkodzenia skorupek. Jak określić, czy dane naczynie ma wystarczającą wielkość? Jajka powinny leżeć w jednej warstwie (nie na sobie) i mieć wystarczająco dużo miejsca do poruszania się.

Dobrym pomysłem jest także umieszczenie na dnie garnka lub rondla gazy czy szmatki. Taka miękka wkładka zapobiegnie pękaniu jaj w czasie ich umieszczania, a przy okazji zapewni im skuteczną amortyzację – zbyt intensywne gotowanie może bowiem sprawić, że jajka zaczną „podskakiwać”.

Dodaj do wody trochę octu


Jednym ze skutecznych sposobów na pękające jajka jest zakwaszenie wody. W tym celu wystarczy dodać do garnuszka łyżeczkę octu na każde gotowane jajko. Dlaczego to w ogóle działa? Wodny roztwór kwasu octowego sprawia, że dochodzi do przyspieszonej koagulacji białka, które wydostaje się przez pęknięcie w skorupce. Ścinające się strzępki treści jajka zatykają otwór, dzięki czemu można spokojnie kontynuować obróbkę termiczną.

Uważaj, aby nie przesadzić z ilością octu. Jeżeli dodasz go zbyt dużo, to jajka będą miały octowy smak i zapach. Zamiast tego produktu możesz jednak skorzystać z innych artykułów, które z pewnością znajdziesz w swojej kuchni. Do zastąpienia wodnego roztworu kwasu octowego nadaje się m.in. sok z cytryny, sok z ogórków kiszonych, a nawet zwykła sól.

Spieszysz się? Skorzystaj z igły lub pinezki


Zawodowi kucharze stosują pewien prosty trik, który skutecznie zapobiega pękaniu skorupki. Sekret polega na tym, aby przebić zaokrąglony koniec skorupki przed umieszczeniem jajka do gotującej się wody – do tego celu można wykorzystać igłę, pinezkę, agrafkę lub jakikolwiek inny przedmiot z drobnym i ostrym zakończeniem. Jaki jest jednak sens w tworzeniu dziurki? Otwór pozwoli zmniejszyć ciśnienie – uwięzione wewnątrz jajka pęcherzyki powietrza wydostaną się na zewnątrz, zapobiegając tym samym uszkodzeniu skorupki. Utworzony w ten sposób kanalik będzie jednocześnie zbyt mały, aby mogła przez niego wypłynąć treść jajka.

Brakuje Ci zdolności manualnych i boisz się, że uszkodzisz jajko lub się skaleczysz? Bez obaw – wcale nie musisz korzystać z pinesek czy igieł. W niektórych sklepach można znaleźć również specjalne nakłuwacze – ten drobny przyrząd kuchenny przypomina swoim kształtem podstawkę z zagłębieniem, w którym umieszcza się jajko. Gadżet pozwala na sprawne wykonywanie małych dziurek, bez ryzyka przypadkowego roztrzaskania skorupki.

 
niedziela poniedziałek wtorek środa czwartek piątek sobota styczeń luty marzec kwiecień maj czerwiec lipiec sierpień wrzesień październik listopad grudzień