Jak rozwija się zarodek w kurzym jajku? cz. 2

W poprzednim tekście przybliżyliśmy Państwu ogólny zarys rozwoju zarodka w kurzym jajku. Jak jednak przebiega ten proces z podziałem na doby?

Niedługo po rozpoczęciu inkubacji w tylnej części jaja uwidacznia się punktowa, stosunkowa gęsta zbieranina komórek, które są "szkieletem" tułowia. Od niego powoli zaczynają się tworzyć głowa i kręgosłup pisklaka. Stopniowo pojawiają się pierwsze zaczątki przyszłych naczyń krwionośnych, a także wykształcają się już oczy. W drugim dniu inkubacji pojawia się już serce, a pod jego koniec — łączy się ono z naczyniami krwionośnymi i zaczyna bić. Trzeci dzień inkubacji to czas na rozwój dzioba, skrzydeł i nóg, oczywiście w bardzo początkowej fazie. Kolejna doba to moment oddzielania się zarodka od żółtka i otoczenia przez owodnię. Coraz wyraźniej zarysowuje się szkielet oraz nerki. Zarodek zwiją się w kształt litery C i teoretycznie posiada już wszystkie organy niezbędne do życia po wylęgu.

Od tego momentu sprawy nabierają znacznie większego tempa. Już w siódmej dobie bez trudu można dojrzeć nieźle rozwinięte nogi i skrzydła, a także znacznie powiększone oczy. W kolejnej dobie nadal rozwija się układ kostny i oddechowy pisklęcia. Już ok. dziewiątej doby można dostrzec pierwsze zawiązki piór! Od 11 do 13 doby zarodek znacznie się powiększa, a jego narządy wewnętrzne są już praktycznie w całości uformowane. Około osiemnastej doby rozpoczyna się oddychanie za pomocą płuc. Jeśli nie ma tlenu (lub jest go niedostatecznie wiele) w komorze powietrznej — zarodek zamiera. W ostatnich dniach inkubacji kurczak praktycznie wypełnia w całości jajko. 

Jak przebiega samo wyklucie się pisklaka? Wskutek kurczącego się miejsca w jaju oraz coraz większemu zapotrzebowaniu na tlen, zaczyna wykonywać ruchy głową i odpychać się nogami od skorupki, próbując przebić się na zewnątrz. Nierzadko pomaga sobie również dziobem. Po wykluciu się kurczę jest bardzo wyczerpane i dopiero po odzyskaniu sił rozpoczyna chodzić. 

Cały proces wykluwania się pisklęcia z całą pewnością jest jednym z największych cudów natury, jakie możemy obserwować. Aby zapewnić harmonijną i bezproblemową inkubację zarodków w sztucznych warunkach warto zdecydować się na profesjonalny sprzęt, który zapewni efektywny lęg piskląt.

1px do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl