Co zrobić, żeby jajka w trakcie gotowania nie pękały?

Co zrobić, żeby jajka w trakcie gotowania nie pękały?

Pękanie jajek w czasie gotowania nie jest niczym niecodziennym. Nie zmienia to jednak faktu, że nawet taki drobny „wypadek przy pracy” może skutecznie zepsuć danie i kosztować sporo nerwów. Co właściwie sprawia, że skorupka nie wytrzymuje obróbki termicznej i w jaki sposób można temu zapobiec? W niniejszym wpisie przedstawiamy sprawdzone sposoby, dzięki którym już nigdy nie doprowadzisz do pęknięcia jajka w trakcie gotowania.

Dlaczego skorupka pęka w czasie gotowania?


W większości przypadków pękanie skorupki w trakcie gotowania nie wynika z jej uszkodzeń, tylko wkładania do wrzącej wody jajek, które wcześniej były przechowywane w lodówce. Spora różnica temperatur sprawia, że dochodzi do szybkiego nagrzewania oraz rozszerzania się gazów wewnątrz jajka. Kiedy ciśnienie staje się zbyt duże, to w najsłabszym miejscu skorupki powstaje pęknięcie, którym wraz z powietrzem wydostaje się również część białka.

Aby uniknąć takiego scenariusza, warto wyjąć jajka z lodówki przynajmniej 30 minut przed gotowaniem i umieścić w misce z wodą. Po tym czasie dojdzie do zrównania temperatury, dzięki czemu skorupka nie powinna pęknąć. Musisz jednak pamiętać, że czasem nie można uniknąć uszkodzenia jajka w czasie jego obróbki termicznej – niektóre jaja posiadają po prostu mikroskopijne rozszczepy, które trudno dostrzec w sklepie.

Pamiętaj o dobraniu odpowiedniego garnka


Jeżeli planujesz ugotowanie większej ilości jajek, np. na potrzeby sałatki czy przygotowania efektownych przystawek dla gości, wybierz garnek o większej pojemności. Zbyt mały garnuszek nie tylko utrudni równomierną obróbkę termiczną, ale zwiększy też ryzyko przypadkowego uszkodzenia skorupek. Jak określić, czy dane naczynie ma wystarczającą wielkość? Jajka powinny leżeć w jednej warstwie (nie na sobie) i mieć wystarczająco dużo miejsca do poruszania się.

Dobrym pomysłem jest także umieszczenie na dnie garnka lub rondla gazy czy szmatki. Taka miękka wkładka zapobiegnie pękaniu jaj w czasie ich umieszczania, a przy okazji zapewni im skuteczną amortyzację – zbyt intensywne gotowanie może bowiem sprawić, że jajka zaczną „podskakiwać”.

Dodaj do wody trochę octu


Jednym ze skutecznych sposobów na pękające jajka jest zakwaszenie wody. W tym celu wystarczy dodać do garnuszka łyżeczkę octu na każde gotowane jajko. Dlaczego to w ogóle działa? Wodny roztwór kwasu octowego sprawia, że dochodzi do przyspieszonej koagulacji białka, które wydostaje się przez pęknięcie w skorupce. Ścinające się strzępki treści jajka zatykają otwór, dzięki czemu można spokojnie kontynuować obróbkę termiczną.

Uważaj, aby nie przesadzić z ilością octu. Jeżeli dodasz go zbyt dużo, to jajka będą miały octowy smak i zapach. Zamiast tego produktu możesz jednak skorzystać z innych artykułów, które z pewnością znajdziesz w swojej kuchni. Do zastąpienia wodnego roztworu kwasu octowego nadaje się m.in. sok z cytryny, sok z ogórków kiszonych, a nawet zwykła sól.

Spieszysz się? Skorzystaj z igły lub pinezki


Zawodowi kucharze stosują pewien prosty trik, który skutecznie zapobiega pękaniu skorupki. Sekret polega na tym, aby przebić zaokrąglony koniec skorupki przed umieszczeniem jajka do gotującej się wody – do tego celu można wykorzystać igłę, pinezkę, agrafkę lub jakikolwiek inny przedmiot z drobnym i ostrym zakończeniem. Jaki jest jednak sens w tworzeniu dziurki? Otwór pozwoli zmniejszyć ciśnienie – uwięzione wewnątrz jajka pęcherzyki powietrza wydostaną się na zewnątrz, zapobiegając tym samym uszkodzeniu skorupki. Utworzony w ten sposób kanalik będzie jednocześnie zbyt mały, aby mogła przez niego wypłynąć treść jajka.

Brakuje Ci zdolności manualnych i boisz się, że uszkodzisz jajko lub się skaleczysz? Bez obaw – wcale nie musisz korzystać z pinesek czy igieł. W niektórych sklepach można znaleźć również specjalne nakłuwacze – ten drobny przyrząd kuchenny przypomina swoim kształtem podstawkę z zagłębieniem, w którym umieszcza się jajko. Gadżet pozwala na sprawne wykonywanie małych dziurek, bez ryzyka przypadkowego roztrzaskania skorupki.

1px do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl